| Foxglove13 a întrebat:

In timpul crizelor de epilepsie, este posibil sa ai o criza de pierdere a memoriei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Dupa criza epileptica propriu-zisa, in faza post-ictala, poate exista o perioada de confuzie. De regula dureaza pana la o ora. In timpul perioadei de confuzie persoana poate vorbi, raspunde la intrebari, poate executa si diverse actiuni si poate sa nu-si aminteasca nimic din ce a spus sau a facut.

Am descris mai demult fazele unei crize epileptice aici: https://www.tpu.ro/......-in-cazul/

M-am uitat si la intrebarea ta anterioara. Examenul neurologic este recomandat si ar trebui sa mergi in primele doua saptamani de la eveniment. Daca nu iti amintesti nimic e nevoie sa mergi cu cineva care a fost martor la criza sau in etapa de dupa criza. Neurologul o sa coreleze toate informatiile si analizele si o sa stabilesca daca e vorba de epilepsie.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, in cazul crizelor severe de epilepsie, pacientul are pierderi de memorie.