| Jijel a întrebat:

In urma unui consult mi s-au depistat niste raluri la plamanul drept (am fost racit cu vreo 2-3 saptamani inainte de control. Am facut o spirometrie, Aceasta spune ca am o functie pulmonara la limita inferioara a normalului.
Am fost la un pneumolog care mi-a spus ca POATE FI un inceput de astm (N-AM AVUT NICIODATA CRIZE, NU STIU CE INSEAMNA RESPIRATIA GREOAIE happy, NU OBOSESC, JOC FOTBAL CU PRIETENII, FAC SALA )
Desi i-am enumerat toate astea, mi-a dat tratament 2 spt cu SYMBICORT Inhaller 1 puf/2 ori pe zi (din ce am citit, nu se da celor cu astm initial sau in faza usoara) + teste alergologice (nu mi-a spus la ce, doar sa fac laughing ).
Urmeaza sa merg la doctor peste 2 saptamani.
Ce parere aveti (atat despre spirometrie, cat si despre tratament)?
Am citit ca utilizarea corticosteroizilor pentru astm si bpoc ar duce la alte probleme de sanatate...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mai faci investigatii. Spirometria arata foarte foarte rau, la limita inferioara a normalului ajungi dupa ani si ani de boala pulmonara. E posibil sa ai altceva si trebuie sa identifici ce, fiindca functia ta pulmonara se va degrada rapid in situatia data fara tratament prompt.

| bobby_7474 a răspuns:

Folosirea Symbicort-ului 2 saptamini nu-ti va da alte probleme de sanatate,tr sa folosesti mai mult ca sa ai alte complicatii, probabil un pic vei capata o rotunjime a fetei, insa nu-ti face pr nu e grav.Eu lucrez in strainatate la un spital,cunosc Symbicortul si se foloseste si aici pentru functia scazuta a plaminilor,insa mereu tr sa faci spyrometrie si gimnastica pentru respirat,ca sa respiri cu tot plaminul, nu numai la suprafata, ca el sa-si repuna total functia

| Jijel explică:

Am si MRF care zice ca nu sunt leziuni pulmonare, plamani normali din punct de vedere radiologic. Si n-am cazuri de boli cronice la parinti...

| Jijel explică:

Aaa si nu fumez/ nu exista fumatori in casa...
Care ani si ani...ca m-am racit acum in feb, o durat 3 zile si anul trecut (nu mai stiu cand) da` tot asa...a durat cateva zile, maxim 5

| Jijel explică:

Merci de raspuns bobby!
Alte raspunsuri? happy