| HopeIsTheAnswer a întrebat:

Buna :*.In vara am slabit 14 kg in 2 luni.Am 14 ani apropo atunci aveam 13.Toti mi-au spus ca docamdata sunt in crestere si ca nu am voie sa tin dieta.Adica nu am tinut dieta, am scos anumite lucruri din alimentatie cum ar fi:dulciuri,fainoase,de tot zaharul,cartoful, prajit etc.Acum ma simt foarte rau.Pur si simplu nu mai am pofta de mancare de fiecare data cand o vad imi vine sa vomit.Slabesc intruna fara sa vreau(de cateva zile am inceput sa mananc normal). Trebuie sa ma duc la doctor, stiu.Nu vreau sa fiu anorexica urasc anorexicele, dar pur si simplu nu pot sa pierd corpul asta si ma gandesc numai la ingrasat.Ce ma fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IooMar a răspuns:

Eu iti recomand docorul, este cel mai in masura sa iti dea un sfat. Ai putea sa incerci niste vitamine, dar nu in doze mari deoarece te-ai putea ingrasa foarte rau, de asemenea discuta si cu parintii. Sanatate! happy

| karsivan a răspuns:

Vorbeste cu parintii, mergi la doctor si probabil la psiholog, poate nu este nimic grav poate ai mancat normal si ai facut indigestie atat nefiind obisnuit organismul cu mancare multa a reactionat.

| Danielle3232 a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta ceea ce am sa-ti spun, dar pe mine m-a ajutat foarte mult :
In primul rind daca nu doresti sa-ti " pierzi acest corp " incearca sa maninci pina la 12, macar la prinz o bucatica de piine; si dupa 18 de asemenea nu minca, poti sa bei doar un ceai; si totodata daca nu doresti sa devii anorexica, incearca sa maninci cit de putin din paste fainoase si mergi la sala!