| Andreutzzzya a întrebat:

M-am decis sa tin o dieta fara zahar pentru a nu lua proportii.Adica, eu sunt slaba numai ca am putina burtica. Mananc normal, nu e vorba de nicio dieta, caci sunt in crestere dar tata mi-a zis ca daca vreau sa slabesc, sa mananc normal dar sa renunt la zahar. ( caci daca incepi sa mananci tot ce vrei si necontrolat, kilogramele se pun iar sa fi gras iti afecteaza sanatatea). Problema e ca eu am 14 ani si sunt in crestere, deci ar fi corect sa elimin de tot zaharul? Chiar acum am o pofta necontrolata de a manca ceva dulce ( aa, mentionez ca am inceput sa renunt la zahar de ceva timp). Cineva mi-a zis ca daca ti-e pofta de ceva inseamna ca iti cere organismul. Asta inseamna ca organismul meu are nevoie de zahar? Daca sunt in crestere este necesar sa mananc si putin zahar pentru o crestere armonioasa? Si daca da, cam la cat timp?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu la zahar trebuie sa renunti la varsta asta.Mergi la cea mai apropiata cofetarie si fa-ti pofta.Nu e perioada cea mai buna de a-ti controla greutatea.Renunta la cartofii prajiti in ulei,la produsele tip fast-food, care sunt suprasaturate cu grasimi negative, la painea aceea ca buretele, care e plina de amelioratori sintetici, la pastele fainoase in exces si la sosurile cu faina.

2 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
acum,dacă ţi-e poftă şi mănânci ceva dulce astăzi, nu o să îţi taie nimeni capul laughing zahărul nu îţi face rău, dar nici foarte bine.de aceea, poţi mânca, pentru că na, oricui îi este poftă.dar nu foarte des şi nu în exces, pentru că pofta o să crească din ce în ce mai mult.
Baftă!

| monstrulet a răspuns:

Mai bine fa abdomene si mananca zahar in continuare. Ai nevoie si de dulce in perioada asta.