| LoliTa_7237 a întrebat:

Buna^^

intrebare pentru fete:la ce varsta ati inceput sa purtati sutien?
ce e mai bine sa porti bustiera sau sutien? dc?

funda=rasp la ambele intrebare.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Pe la 12 sau 13. bustierele sunt mai bune si mult mai comode, plus ca nu risti sa faci cancer la sani (sarmele de la sutien au aceasta problema). dar mai bine...nu porti nimic. baietilor li se par mai draguti sanii naturali(nu ridicati cu sutienul). si daca porti sutien zi de zi ai sanse ca in timp sa se lase sanii si crede-ma, nu ti-ai dori sa arati ca o din aia care da lapte. in concluzie.ori nimic ori bustiera. aaaa si e o mare tampenie sa zici ca bustierele sau chiar sutienul iti opresc sanii din crestere laughing da ce caciula te face sa nu te mai inalti? laughing eu acum port si sutien si bustiera, dar mai des nu port nimic.

26 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Eu am purtat bustiera de la 12 ani, apoi pe la 13 am inceput sa port sutien.Acum am 14 ani, dar stii, nu am o regula anume.Cateodata port sutien, cateodata port bustiera, depinde de imbracaminte.
Bustiera e pentru ora de sport, e pentru cand te imbraci lejer si stai acasa, in timp ce sutienul este pentru tinute elegante cand iesi in public.Cu ajutorul sutienului bustul va arata mai bine.

| Doar1îngeR a răspuns:

Pe la 14 ani am inceput sa port sutien iar inainte de asta purtam bustiera.
Desi eu port sutien majoritatea timpului...e mai bine sa porti bustiera pentru ca ajuta mai mult la dezvolatrea sanilor.

| Bernoullie a răspuns:

1. La 13 ani
2. Bustiera deoarece nu slabeste muschii

| Bubble13 a răspuns:

Buna,eu am 13 ani si acum vreo luna mi-am cumparat primele sutiene insa nu prea le port. cel mai bine este sa porti bustiera zi de zi si la ocazii speciale sa porti sutien. daca vei purta de mica sutien in fiecare zi deja pe la 30 de ani vei avea sanii lasati. si nici bustiera nu trebuie purtate non-stop. noaptea si cand esti singura pe acasa sau cu pers apropiate este cel mai bine sa nu porti nimic ori un maieu sa nu te jeneze bluza pe care o porti. acesta a fost sfatul meu. pa-pa:*

| ZoZoHeart a răspuns:

Depinde de varsta si de cat de dezvoltati ti-s sanii. happy daca sunt apoape invizibili, doar nu o sa porti sutien laughing, ca sa nu te expui asa. rusinor poti purta bustiera. Dar daca ii ai mai mari... gen 90 cm (de la aia cu 90-60-90) mai bun e sutienul happy. Nu prti sutien / bustiera de la o varsta anume, o porti cand iti crsc sanii destul de mult cat sa fie nevoie big grin

| annkaa a răspuns:

Eu intai am purtat bustiera pe la 10-11ani deoarece atunci iti incep sa iti creasca sanii si mna nu e indicat sa porti sutie de atunci, poate nu gasesti marimea alea alea, asa ca intai bustiera cam 1-2 ani dupa care am purtat sutien:*

| xt9000 a răspuns:

Nu sunt fata.la orce varsta atata timp cat ai pe cel sa il pui.depinde de tine daca e sutien sau bustiera, cu care trebuie simti mai bine

| Anduuu a răspuns:

Am 15 ani si port bustiera la ora de sport, si sutien uneori.dar nu in fiecare zi.la o bluzita mai...Am sa incerc sa iti spun exact cum mi-a zis mie o dna doctor! Pentru adolescentele cu sanii dezvoltati si care sunt incomodate de acest lucru in timpul orelor de sport sau...stiu si eu-sunt recomandate bustierele! daca te incomodeaza poti opta pentru un sutien dar ai grija sa nu aibe sarma aceea la baza cupei pentru ca ea este "vinovatul".nu stiu daca iti mai cresc sanii daca porti sutien dar stiu ca sarma aceea afecteaza un muschi al sanului iar acestia, in timp se vor lasa! exista sutiene speciale.cu un mic burete sau chiar si fata care in loc de sarmulita au un materialsunt foarte bune dar atunci cand alergi eu zic ca bustierele sunt mai bune.acasa cat mai mult fara! eu asa stau.te pup si ascult-o pe mama ta cat mai mult ca te asigur ca nu iti vrea raulwinking ai grija de tine si de sanatatea ta :*

| Anduuu a răspuns:

Am 15 ani si port bustiere la ora de sport si sutien uneori...Am sa incerc sa iti spun exact cum mi-a zis mie o dna doctor! Pentru adolescentele cu sanii dezvoltati si care sunt incomodate de acest lucru in timpul orelor de sport sau...stiu si eu-sunt recomandate bustierele! daca te incomodeaza poti opta pentru un sutien dar ai grija sa nu aibe sarma aceea la baza cupei pentru ca ea este "vinovatul".nu stiu daca iti mai cresc sanii daca porti sutien dar stiu ca sarma aceea afecteaza un muschi al sanului iar acestia, in timp se vor lasa! exista sutiene speciale.cu un mic burete sau chiar si fata care in loc de sarmulita au un materialsunt foarte bune dar atunci cand alergi eu zic ca bustierele sunt mai bune.acasa cat mai mult fara! eu asa stau.te pup si ascult-o pe mama ta cat mai mult ca te asigur ca nu iti vrea raulwinking ai grija de tine si de sanatatea ta :*

| Ziiziii a răspuns:

Eu la 11 ani am inceput sa port eu cred ca inca bustiera dupa ce te-ai obisnuit incearca si sutienii

| EoFetitza a răspuns:

Buna! eu am aproape 14 ani si port bustiera de la 12. consider ca sutienul nu este potrivit, cel putin pentru mine care nu am sani foarte mari. bustiera eu zic ca este mai buna deoarece este si mai comoda si nici nu iti "lasa" sanii (in jos). sutien inca nu port si nici nu prea am de gand prea curand.

| Athée a răspuns:

12 ani - bustiera
14 ani - sutien

| b342 a răspuns:

Buna:*.
Mda, o sa sune ciudat. dar la 10 laughing.
Eu cred ca e mai bine sa porti bustiera, pentru ca, cum a spus si Doar1ingeR, ajuta la mai mult la dezvoltarea sanilor. :]
Bye bye. :*

| xSunriseX a răspuns:

Pai la 13 ani am inceput s port.si am citit ca sutienul ajuta sanii sa creasca frumos.sau ceva de genu`

| Hellene08 a răspuns:

Sincer nu imi aduc aminte varsta cam pe la 12-13 ani.De obicei un sutien il porti atunci cand iesi pe undeva prin oras.In rest dacă nu te simti bine cu el poti folosi o bustieră, dar să stii că sutienul iti da o forma mai frumoasa dar totodată iti lasă si sanii.Pană la urmă nu există o varstă obligatorie să porti sutien, bine acum depinde si de san. Sper ca a fost de ajutor raspunsurile mele. happy

| Ioana_9271 a răspuns:

Eu cred ca am inceput sa port sutien pe la 13 ani insa de pe la 11 am puratat bustiera cel mai bine e sa incepi cu bustiera e masi indicata si depinde si cat sunt de dezvoltati sanii in functie de asta poti sa-ti dai seama daca e nevoie sa porti :*

| FataCuOchiCapruiX a răspuns:

Buna eu port sutien un pic inainte sa fac 12 ani. port sutien pentru ca mi-au crescut iar in bustiera ma dor pentru ca nu ii sustine.dac vrei sa iti iai un sutien ai grija sa fie marimea potrivita. daca dupa ce il porti iti lasa urme nu il mai purta...succes.eu una zic ca sutienul sustine mai bine.asa e cazul meu

| cathwoman a răspuns:

E mai bine sa porti bustiera pentru ca nu slabeste muschiul si nu se lasa sanii.big grin Sutien ai timp sa porti toata viata oh go on

| Angelx3 a răspuns:

Eu de la 12 ani port, dar doar un an am purtat bustiere, acum am trecut la sutiene normale

| annyta15 a răspuns:

1.Eu nu port sutien pentru ca nu mi-ar veni vre-unul, te sfatuiesc daca ai sanii dezvoltati sa porti dar nu mereu caci poate fi incomod
2.Amandoua,sutienul iti scoate in evidenta sanii(bineinteles daca sunt marisori), bustiera e foarte comoda si e recomandata bentru a nu se observa sanii prin material si e si comoda(recomand din bumbac).
Sper sa te ajute raspunsul meu si iti inteleg dilema :d.

| Greenday_6879 a răspuns:

Porti sutien cand ai sa pui ceva in el nu doar sa para ca ai sani:p
Parerea mea este ca: bustiera e mai comoda...nu stau sanii asa stransi ca in sutien:p

| DirtyDoll a răspuns:

La prima intrebare : Am inceput sa port sutien de la 12 ani, dar asta depinde de cat de dezvoltata esti.

La a 2a : Eu zic ca sutienul, deoarece bustiera este foarte incomoda.

Sper ca te-am putut ajuta. Puup`.

| FallenxAngel a răspuns:

Eu am 13 ani si au inceput sa imi creasca sanii pe la 8-9 ani. am inceput sa port bustiera pe la 11-12 si de curand am inceput sa port sutien cu burete. Eu zic ca aici depinde de cum te simti tu bine.

| loramanda25 a răspuns:

Buna LoliTa_7273! Eu am 12 ani si crede-ma nu port nimic in casa! big grin La scoala doar la sport si cand am vreo bluza transparenta! laughing doar atat! Depinde ce varsta ai si cat de mari sunt sanii tai! Eu ti-as recomanda bustiera cativa ani ca sa te obisnuiesti si cand iti cresc cumparati si sutien! Daca iti cresc si nu iti cumperi sutien se va vedea urat + ca se vor lasa ( doar daca pe la 15 ani nu porti nimic)

| clauditssaa a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sutien deoarece iti da o forma frumoasa sanilor, bustiera iti opreste din crescut sanii si nu ii arata asa de bine cum arata sutienu sanii.eu port sutien din clasa a 7 a si acum sunt a 10 pot sa-ti spun ca am mai purtat si brusriere dar nu mi-a placut cum imi arata sanii, sanii mei arata mai bine fara nimic decat cu ea si de cand am inceput sa port sutien sunt multumita! acum depinde de ce iti place sa porti

| Andreea_5185 a răspuns:

Sall! Eu am 12 ani si port bustiera si daca vrei sa porti sutien trebuie sa ai ce baga in el big grin!