| zuziOoO a întrebat:

La ce varsta incepe o fata sa poarte sutien sau bustiera? La ce varsta ati inceput voi sa purtati bustiera sau sutien? eu am 12 ani si nu stiu daca sa port sau nu

15 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Multi au vb despre bustiere...Dar nu e bine sa se poarte bustiere.O colega de-a mea statea tot timpul cu bustiera chiar si noaptea si au inceput durerile de sani! Desigur a fost la doctor si pana la urma a zis ca poarta mereu bustiera.Dr. a zis ca bustiera face rau afecteaza cresterea sanilor! Scuze ca m-am abatut de la intrebare!
Da.Normal de la 14-15 ani poti purta sutien.Nu inteleg de ce nu te lasa.Totusi roago.Sunt sigura ca si dumneaei de la 14 ani a inceput sa poarte sutien!
Si apropo daca ai sanii putin maricei nu i bine sa i lasi fara sutien.Pt ca ei stand in jos lasanduse vor incepe dureri.Mai incearca sa o rogi!
Eu am 13(fac 14 in mailaughing.) si nu port mereu...
Succes!:*

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Nu iti recomand sa incepi de la varsta asta, mai ales pentru ca nu cred ca ai sanii destul de dezvoltati pentru a purta bustiera sau sutien.Mai asteapta cativa ani, pana vei avea intr-adevar nevoie.Si daca chiar este nevoie, poarta bustiera, in niciun caz sutien. Sper ca ti-am fost de folos! BYE!

| AdelinaC a răspuns:

De la varsta de la care ii cresc sanii. Daca ai sani mai mari si gasesti sutien pe marimea ta,nu vad de ce nu ai purta,insa daca ii ai mici nu are sens sa te complici cu diverse sutiene cu bureti, mai asteapta ca esti micuta inca.

Eu nu am purtat niciodata pentru ca nu am avut nevoie si nici nu cred ca voi avea...dar nu conteaza ce au facut altii, conteaza ceea ce ai tu nevoie.

| Andreea_8672 a răspuns:

Daca e nevoie porti, nu e vorba de varsta.

| Kassandra_9578 a răspuns:

Pai...depinde chestiile astea nu se vb da depinde cat de mari le ai...Dar nu e bine sa porti ca cica ti se lasa sanii in jos!

| Damii a răspuns:

Eu am aceeasi varsta si port sutien. Ei bine, regulat...
Am auzit ca nu e bine sa port de la varsta asta...dar eu nu pot fara el.
Cat despre bustiere...nu am purtat niciodata...

| Dumnezeul a răspuns:

IN NICI UN CAZ de acum! recomandat este pe la 30 de ani cand incep sa se lase!

| Valentina_Ionela_1992 a răspuns (pentru Dumnezeul):

Ce ai femeie, cum sa porti abia la 30 de ani, pai camd faci sport si iti sar tatele sau ti se vad sfarcurile cum e? Poate tu nu ai rusine

| Dumnezeul a răspuns (pentru Valentina_Ionela_1992):

Sărăcuța de tine, bea niște apă că ai cam luat foc. Era o ironie. Și oricum, dat rușinea in voi, când vă lăsați pe mâinile unora sau altora din prima noapte nu mai sunteți rușinoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am purtat de pe la varsta ta bustiera si acum si pe la 14 si sihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o vârstă la care ai nevoie de ele. Dar eu ți-aș recomanda sa poți sutien mai târziu. Poți sa faci cum vrei. Dar daca nu ai sanii dezvoltati nu te chinui! Poarta ceva in care sa te simți bine!;-)
FUNDA?

| leeya a răspuns:

Ar fi chiar indicat sa porti o bustiera. Eu port bustiera de la 8-9 ani, o sa te simti mult mai bine asa. Eu n-am vrut sa port, dar dupa aceea, cand am purtat-o prima data, am luat-o si a doua oara, acum port in fiecare zi.

| BalogAnaMaria1969 a răspuns:

Hei eu peste 2 luni fac 12 ani si port si sutien si bustiera. Bustiera sa o porti cand te duci la magazin sau altundeva si sutienul poate cand iesi cu prieteni seara (la ocazii speciale). Noaptea sa nu dormi nici in sutien nici in bustiera si nici ziua acasa.
Exista marimi la sutiene si la bustiere.
La sutien eu port 75A iar la bustiera nu stiu.Depinde cat de dezvoltata esti. Dac totusi esti poti purta sutien daca nu esti dezvoltata bustiera.
Daca mama te nu te lasa am o solutie: (Eu asa am convins-o pe a mea) cand te imbraci spatele cat mai drept ca sa se vada punctele de la sani ea va vedea acest lucru si pana la urma iti va lua. Ca sa iti ia mai repede poti sa o si intrebi din cand in cand daca ai voie

| TrololoFace a răspuns:

Sincer, am citit de pe internet laughing
Cand incep sa ti se dezvolte, trebuie sa porti bustiera. Dar nu si noaptea, eu am facut iritatie. Poart.o cand pleci undeva happy
Este foarte bine.
Poart.o daca vrei sa ai un bust frumos happy
Un ex: o coleca la noua ani avea sanii cat merele mari laughing)

| PisikutzaThaa123 a răspuns:

Pai, eu am inceput sa port bustiera de pe la 11 ani, dar acum depinde de fiecare fata in parte. Sutienul îl port la bluzite care necesita sutien si la ocazii speciale. Prin casa nu port nimic, dar afara ( in parc, la cinema, la picnic, cand ies cu prietenii ) imi iau bustiera si neaparat la orele de sport. Bustiera e mult mai comoda, nu sufoca sanii, nu opreste circulatia, ii face mai Fermi. In timpul noptii nu recomand bustiera si in niciun caz sutienul. Eu zic sa iti iei cateva bustiere ( dar sa nu te stranga ) si un sutien / doua ( nu stii cand ai nevoie ) Nu e o rusine si nimic rau daca porti, mai ales la varsta ta! Sper ca te-am ajutat! Pupici si mult noroc :* :* :*