| SwEEtGiRlZ a întrebat:

Intrebarea mea este despre ciclu menstrual.Precizez ca sunt la inceput si mi-a venit de doua ori si ultima data mi-a venit in septembrie... Mi-a intarziat deja 3 luni, ar trebui sa ma ingrijorez am auzit ca la inceput este celmai probabil sa am ciclu neregulat si poate intarzia foarte mult timp.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este adevarat ca la inceput poti avea dereglari mari, asa ca nu este cazul sa te ingrijorezi.

7 răspunsuri:
| Bibutzu a răspuns:

Da! vorbeste cu parintii tai1 sa te duca la un medic1 nu vei patii nimic grav! iti va da medicul niste pastile! atata tot1. poate ai vreo infectie! du-te cat de repede poti ( fara frika0. sa nu patesti ceva si mai rau1 pup. succes!

| GwenS a răspuns:

Pai ar trebui sa mai astepti pana luna viitoare. daca nici luna viitoare nu-ti vine. vorbeste cu sora sau mama ta.asa e la inceput e foarte neregulat.

| SophieLoVeKorea a răspuns:

Si eu sunt la inceput... dar am o carte de la scoala si spune acolo ca la inceput ciclul poate sa iti intarzie si 4-5 luni asa ca sa nu te ingrijorezi. Dupa 2-3 ani o sa fie regulat. Mie una nu mi-a venit din septembrie dar tocmai acum 2 zile mi-a venit...asa ca nu e motiv de ingrijorare.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu nu trebuie sa te ingrijorezi. In primii 2 ani no sa fie regulat straight face dar sa fi pregatita iti poate venii oricand big grin

| Available a răspuns:

Uite si eu la inceput dupa ce mi-a venit prima oara 2 luni la rand nu mi-a mai venit dar apoi s-a reglat singur.Clar ciclul tau nu e regulat mai ales ca esti la inceput incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta si fa o vizita la un medic ca sa numai fii ingrijorata.

| Minnie_7097 a răspuns:

Da este normal sa nu iti vina regulat si mie mi s`a intamaplat asa dar cel mai bine este sa mergi totusi la un consult si vei vorbi cu medicul care iti va spune mult mai multe decat o facem noi aici, lucruri care te vor ajuta mai mult big hug
Ai grija de tine:*

| CArolina_6388 a răspuns:

La mine intirzia binisor, puteam avea 1 la 2 luni, medicul mi-a spus ca cum incep viata sexuala se reguleaza, mi-am inceput am aceeasi problema, nu stiu ce sa spun