| 12CrazyGirl21 a întrebat:

Bunahappy
Intrebarea mea este mai ciudatica. Eu port ochelari cam de un an dar ii port doar la calculator, citit, scris.Merg la oftalmolog cam din 6 in 6 luni la control; la ultimul control, cel de anul trecut, mi s-a zis sa mai port ochelarii la fel ca pana acum si asa am si facut. Doar ca a aparut o problema; cand port ochelarii la calculator si citit, in timpul in care citesc sau stau cu privirea atintita in monitor e cam ok, dar pe urma apar niste dureri de cap insuportabile care dureaza enorm de mult si degeaba i-au medicamente de durere, tot nu se diminueaza durerea. Am incercat sa nu port ochelarii gandindu-ma ca poate nu mai am nimic, dar desi incercam sa nu-i port, pur si simplu nu vad deloc bine lucruri pe care inainte le vedeam fara ochelari. As vrea sa stiu si eu de la cei care poarta ochelari daca e posibil sa-mi trebuiasca altii dar pe care sa-i port >mereu.---- Funditza...si multe >multumiribig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AngelOfNight a răspuns:

Daca zici ca ii purtai doar la pc si cand citesti atunci presupun ca is de apropiere, iar daca e asa atunci nu o sa ai nevoie de ochelari tot timpul, ci incerca sa ii porti cand sti ca o sa citesti mult sau cand o sa lucrezi mult la pc.
Daca totusi is de distanta atunci e putin mai complicat pentru ca si eu am probleme la distanta si totusi ochelarii mei pot fi si pentru pc si apropiere, putin ciudat stiu (bine, eu am boala ereditara si nu am ce-i face... trebuie sa-i port tot timpul, sau ar trebui) dar asta nu inseamna neaparat ca o sa-ti dea ochelari permanenti... probabil, daca situatia nu se remediaza (incearca din nou sa revii la cum ii purtai inainte) atunci poate o sa trebuieasca sa-i porti tot timpul dar nu neaparat pana caruntesti happy e posibil ca 1 an sau 2 sa fi nevoita sa ii porti si afara pana te corectezi in caz ca ai ceva de corectat happy

4 răspunsuri:
| 12CrazyGirl21 explică:

Iertati-ma laughing Vedeti ce ziceam?! Acum nu port ochelarii si am scris gresit "iau"rolling on the floor oo vai...nu voiam sa scriu dezlegat...ci legat. ma scuzatiblushing

| KenozumiKen a răspuns:

Mai du-te la un control poate ti-a crescut dioptria

| Yuii a răspuns:

Cred că doctorul vroia doar bani că așa am pățit și eu când eram mică

| DrCrime a răspuns:

Hey, si eu port ochelari, asa ca iti dau niste sfaturi: incearca sa nu stai prea aproape de ecran (sau citi), incearca sa-ti umezesti ochii (picaturi sau clipit), iar daca te doare capul, mergi la control, pentru. ochelari noi big grin