| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o neclaritate. De cand sunt mic vad in ceata doar cu ochiul drept, il folosesc doar pe cel stang, abia acum am observat si am mers la un medic oftalmolog. Mi-a dat ochelari, la cel stang am + 0.25 iar la cel drept +2.75, intrebarea mea este, unde trebuie sa port ochelarii? pe afara? la calculator, la citit, la scoala, etc. Nu as vrea sa ma vada prietenii de pe afara cu ochelari, sper ca trebuie sa ii port doar cand citesc, la scoala, sau la calculator. Multumesc TPU, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiCristina a răspuns:

Pai din cate se vede ai o dif.mare intre cei doi, eu cred ca tebui sa-i porti mereu, daca era sa-i folosesti numai la pc sau cand citesti/scrii ti-ar fi zis doctorul

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Trebuie să-i porți permanent, dacă vrei să nu avanseze.
Sănătate!

| Zbanghiu a răspuns:

Ai foarte mult la cel drept...in mod normal doctorul iti spune cat timp trebuie sa ii porti...stiu ca daca te deranjeaza la anumite activitati(citit, calculator, TV) ii porti doar atunci.eu cred ca trebuie tot timpul(fara momentele cand faci sport si dormi desigur).mai bine du-te la medic