| didi33 a întrebat:

La ce varsta apar dereglarile hormonale in general? Daca la varsta de 15 ani prezint asa ceva este grav? Cat timp trebuie sa iau tratament si in cat timp se va regla totul? Nu stiu sigur daca am dereglari hormonale ..trebuie sa ma duc la un doctor.dar am multe simptome care indica asta [insomnii, schimbari de dispozitie, acnee, lipsa poftei de mancare, mictiune frecventa, caderea parului, emotivitate excesiva, dureri menstruale] si vreau sa fiu informata.happy
Acum vreo 3 luni medicul de familie mi-a dat trimitere la o ecografie deoarece credea ca am ovare polichistice, dar nu am avut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu trebuie sa iei nimic. Dereglari am si eu la 19 ani. Tot vei avea din astea. Bafta!

| Empathizer a răspuns:

Dereglari hormonale pot sa apara la orice varsta. Dar la pubertate si la instalarea menopauzei sau andropauzei apare de regula o instabilitate hormonala care e considerata fiziologica, pana cand organismul se adapteaza la noua stare.

Totusi, la cei 15 ani ai tai, unele din simptomele enumerate nu se datoreaza fluctuatiilor hormonale fiziologice. Ma refer la lipsa poftei de mancare, caderea parului si mictiunile frecvente. Ai o problema, nu neaparat hormonala, pentru care e necesar sa mergi la medic.

| A2895 a răspuns:

Dereglarile hormonale in adolescenta apar la varste diferite pentru fiecare. La 15 ani nu e anormal sa treci prin asta.
Tratamentele dureaza in fuctie de persoana (o luna sau mai mult).
Du-te la medic si acolo vei afla tot ce vrei sa stii.