| Gexu a întrebat:

La ce varsta apar dereglarile hormonale in general? Daca la vasrta de 15 ani prezint asa ceva este grav? Cat timp trebuie sa iau tratament si in cat timp se va regla totul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu este nimic grav, este o reacție a organismului, nimeni nu scapă de ea.
Tratamentele pentru reglarea hormonală nu se administrează decât după investigații amănunțite medicale (dozările hormonale - endocrinologie), depistarea cauzei și combaterea efectelor negative prin cele pozitive.
Pa, pa.

| DeMentaa a răspuns:

120 happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dereglarile hormonale n-ar trebui sa apara la nici o varsta. Nu stiu ce numesti tu dereglari hormonale, poate sunt doar schimbarile normale varstei (15 ani e potrivita) si atunci nu necesita tratament. Revino cu detalii ca sa imi dau seama ce dereglari ai.

| Gexu explică:

Pai am ciclul neregulat (imi vine o data la 7 luni), tensiune arteriala, acnee si multe alte chestii. Doctora mi-a spus ca am o dereglare hormonala.Trebuie sa ma duc la control peste 1, 2 saptamani cu analizele si sa imi dea un tratament asa mi-a spus. Dar nu mi-a explicat mai multe.

| cristiancristir a răspuns:

Depinde ce intelegi prin dereglari hormonale. Parerea mea e ca atunci cand e vorba de corpul tau, cand ceva nu e in regula e cel mai bine sa consulti un medic.