| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
Am 17 ani si menstruația mea este foarte ciudata. Acum sunt in a 5-a zi si imi curge foarte mult, in fiecare zi, am stari de amețeala. Am fost la ginecolog acum 1 luna, mi-a facut un consult si mi-a spus ca totul este in regula însă am niste dereglări hormonale care se vor regla de la sine dar se poate regla si dupa 18 ani cu anticoncepționale. Eu am si tratament cu Vitex de la medicul endocrinolog si nu prea isi face efectul, trebuie sa iau timp de 3 luni. Ma îngrijorez fiindca pierd mult sânge. Este ceva grav? A mai avut cineva asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cumva luați Vitex și anticoncepționale?
Pentru că am studiat, aici pe internet, ce efecte secundare, contraindicații are pastila Vitex.
Acolo se precizează că pastila Vitex e interzis a se administra femeilor însărcinate și femeilor care iau anticoncepționale.
Deci, întrerupeți tabletele anticoncepționalele, cel puțin 14 zile, în această perioadă, în prima zi nu luați nici un fel de tabletă, de nici un fel. În acea zi beți lichide, ceai, apă plată, fără băuturi acidulate, cafea, apoi a doua zi, luați doar Vitex.
Iar, dacă după cele 2 săptămâni, aveți aceeași sângerare abundentă mergeți la un alt medic specialist ginecolog, endocrinolog.
Sănătate!

| Andrusk2 explică (pentru romeo78):

Nu, nu. Doar vitex iau. Doctorul ginecolog mi-a spus ca dupa 18 ani daca doresc sa mi se regleze cat mai rapid, sa fac un tratament cu anticoncepționale. Dar nu as vrea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este ceva grav, cel mai bine mergi la alt medic fa ti toate analizele, vezi parerea mai multor medici ginecologi nu doar a unuia singur. In urma investigatiilor pe care trebuie sa le faci se va depista reala cauza.

| Dariaantonia a răspuns:

Buna ziua! Cel mai bine ar fi sa te vada un medic. Dar nu merge la acelasi medic la care ai fost. Trebuie sa te vada neaparat un medic, poate fi vorba de hemoragie daca spui ca, curge abudent.