| deliadelia17 a întrebat:

La dieta dukan, in etapa de atac am voie Activia iaurt cu 0, 9 % grasime? Mersii :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să consumi Activia iaurt cu 0, 9 % grăsime!

"Dieta Dukan - Etapa 1: Atac
Alimentele autorizate

In aceasta perioada veti putea sa consumati alimente din 8 categorii aprobate plus va trebui neaparat sa consumati zilnic alimente din 2 categorii. Aceste 10 categorii sunt:
Categoria 8 – lactate degresate - iaurt cu 0% grasime si branza cu 0% grasime

Atentie! Pot fi consumate doar lactatele 100% degresate adica cu 0% grasimi. Acum exista pe piata Activia Light - iaurt cu 0% grasimi, simplu sau cu fructe. Lactatele demi-degresate nu sunt acceptate.
Laptele nu este nici acesta acceptat decat in cantitati foarte mici (adica putin lapte 0% in cafea) deoarece contine lactoza, adica zahar. Lactoza este eliminata atunci cand laptele este transformat in branza.
Deci puteti consuma iaurturi si branze cu 0% grasimi in cantitati nelimitate. Exista de asemenea pe piata si iaurturi cu 0% grasimi si indulcite cu aspartam, sucroza, etc – acestea sunt permise si ele atata timp cat bineinteles nu sunt indulcite cu zahar.
Exista de asemenea pe piata si iaurturi cu 0% grasimi dar cu fructe – acestea nu sunt recomandate in perioada de atac dar pot fi consumate in cantitati reduse in restul perioadelor."

SURSA : http://dietadukan.ro/regimul/etapa-1-atac

Toate cele bune.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lsă dietele minune, că nu o stai toată viață în diete. De ce nu gândești?
Învață să mănânci!
Pa, pa.