| Andrusk2 a întrebat:

Buna! Luni mi-a venit menstruația și tot luni, ca în fiecare dimineață, fac exerciții de gimnastică. Problema este ca acum ma doare foarte tare zona in burții la mușchi și ovarele. Este posibil să fi făcut ceva la ovare din cauza sportului sau este doar o febră musculară? Rog răspunsuri serioase. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In timpul menstruatiei trebuie sa eviti eforturile, mai ales cei care afecteaza zona bazinului.
Pentru ameliorarea durerilor incearca "NoSpa", eventual "NoSpa Forte".

| Violleta2022 a răspuns:

Sportul nu afectaeza ovarele, dimpotriva ajuta la sanatatea si buna lor functionare a tuturor organelor.
Motivul pentru care nu-i indicat sa faci efort fizic cand esti la ciclu, este sa nu declansezi hemoragii, ceea ce la tine nu-i cazul, fiind vorba doar de o durere locala.

| Andrusk2 explică (pentru Violleta2022):

Nu fac doar odata pe saptamana, am facut doar luni deoarece de marți a inceput sa ma doară.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU cred ca are legatura cu sportul!
Unele fete/femei au dureri de burtica in timpul menstruatiei.
Ia o pastiluta la recomadarea unui farmacist.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrusk2):

Daca faci sport zilnic, ma indoiesc sa fii facut febra musculara. Cel mai probabil sunt doar dureri de ciclu.