| ElenaaaAdina a întrebat:

Buna, m-am operat de apendicita acuta acum 5 zile, m-au externat ieri din spital și mi-au zis ca nu am voie sa ma forțez, sa merg repede, sa ridic greutăți, am o familie mai fericita, sa zic asa, e destul de ciudata întrebarea dar asta e, dacă rad sunt șanse sa se rupă operatia? Acum nu va gândiți ca rad haotic, dar nici un simplu ha ha nu este.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum e aia rîd haotic nu am mai auzit expresia asta, se zice rîd in hohote aia da, deci respecta ce ti a zis medicul nu te forta aia include si constipatia, deci trebuie sa maninci mincare mai usoara, supe ciorbă si multe lichide, fara efort sa nu ridici greutati. Iar daca rîzi, nu rîzi pana faci pe tine cum se zice, rîzi normal nu te forta. Ce varsta ai?

| ElenaaaAdina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-au zis absolut tot ce trebuie sa evit, respect lucrurile astea, am 17

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ElenaaaAdina):

Multa sanatate

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, 5 zile in spital pentru o operatie de apendicita?
Probabil ca a fost ceva grav daca ai fost tinuta atat de mult, fiindca apendicita ste cea mai suaora operatie si de obicei te extreneaza a doua zi.
Nu-ti fa probleme, ca nu se desprinde nimic, dimpotriva rasul si mersul pe jos iti fac foarte bine la vindecare, grabind-o.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu cand m-am operat de apendicita, medicul mi-a spus sa nu rad tot asa tare, sa nu merg repede pe scari, sa nu alerg. Dar la varsta mea normal ca nu respectam nimic. Nu am patit nimic, dar asta nu inseamna ca e bine ce am facut, acum sa-ti raspund la intrebare, nu are nimic daca razi, decat sa nu te fortezi foarte mult, adica rasul ala de te lasa fara aer.