| Neighborhood a întrebat:

Deci m-am operat de apendicita vineri la ora 14:00 si m-au externat azi (Marti) ora 13:00. In concluzie am stat 5 zile in spital... injectii, chestii. Intrebarea e de ce continua sa ma usture operatia, e normal? Ma simt de parca as avea o lama de ras in locul ala. oricum mai m-a lasat, dar tot ma mai ustura si ma doare. Am voie sa mananc sarat cat de cat? Plus de asta cam ce sa mananc si eu dupa 5 zile? Un Danone de capsuni, un Lays, un 7Days, o omleta? Sper sa raspundeti doar cei care ati trecut prin astatongue Dau funda -j

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabibt a răspuns:

Eu m-am operat cand aveam 6 ani (prin 1999). Tin minte ca in ziua de dupa operatie am stat sub anestezic, pentru ca ma durea de muream burta, apoi m-au externat dupa 2 zile (deci am stat cam 3 zile in spital). Apoi 3 saptamani am stat acasa, in prima saptamana nu cred ca m-am miscat prea mult din pat si nu cred c-am mancat mare lucru happy, incet incet am inceput cu chestii usoare (iaurturi, sandwichuri simple.). Dupa cele 3 saptamani de "vacanta" m-am dus la un control sa vada daca sunt ok si gata.
Oricum. partea cea mai nasoala a trecut la tinewinking Acum trebuie doar sa te refaci.

Sincer nu-s de acord cu dulciurile (stiu ca aveam interzis la dulciuri - ciocolata, in perioada de refacere), dar un croissant pe zi nu strica. Danone este excelent! Iar cu omleta nu cred ca e problema. Sa incerci sa nu folosesti sare, piper, zahar, sau alte condimente saptamana asta.

1 răspuns:
| Darklightt a răspuns:

Eu am fost operata acum 2 luni:este normal si bine sa te usture-asta inseamna ca se vindeca.NU AI VOIE sa mananci dulce si snacksuri, mai ales gras.incearca sa mananci cat mai sanatos, majoritatea mancarurilor sa fie facute in casa.ai voie sa mananci sarat dar nu foarte, foarte sarat