| animari a întrebat:

Buna ma confrunt cu vulvo vaginita candida si am luat o gramada de tratamente prescrise de medic dar fara nici un rezultat. chiar nu se poate scapa de aceasta scurgere? cunoasteti tratamente naturale cum ceaiuri sau altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vreau doar sa fac o mentiune la un alt raspuns. Tratamentul cu Doxiciclina e cauza de candidoza, nu cumva sa iei Doxiciclina ca ti-o vei agrava foarte mult.
Intr-adevar trebuie sa-ti tratezi si partenerul sexual. In plus, pe langa tratamentul complex (spalaturi, ovule, ungiuent si comprimate) trebuie sa urmezi masuri stricte de igiene. Chilotii ii porti doar o singura data, nu mai mult de 6-8 ore. Pijamalele le porti o singura noapte. Cu prosopul te stergi o singura data. Cearsafurile le schimbi in fiecare dimineata. Si toate astea le fierbi dupa fiecare utilizare cu sapun sau le speli la masina minim 60 de minute la minim 90 de grade. Tratamentul si masurile de igiena se mentin minim 3 saptamani dupa disparitia simptomelor.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Tratamentul trebuie urmat de ambii parteneri sexuali, altfel candidoza poate reaparea.
Sfaturi si tratamente naturiste, gasesti aici:
http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/candidoza.htm
http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=137

| domidoc a răspuns:

Da' partenerul[ii] s-au tratat? Dar vibratorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie tratat şi partenerul!
Schimbă medicul, o analiză pe lamă a secreţiei vaginale, firberea lenjeriei intime, spălături cu Tantum Rosa, ovule Maccmiron, Doxacilină (antibiotic), un antimicotic (tablete), etc.
Pe perioada tratamentului nu trebuie să ai contact sexual pentru a preveni recidiva, se pare că la tine revine.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar nu se dar nu inti pot da raspunsuri
mai multe detalii la doctor profesionist. cu drag Alex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar nu se dar nu inti pot da raspunsuri
mai multe detali la doctor profesionist .cu drag Alex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca aici: http://www.formula-as.ro/......tala-10395

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canesten, ovule pentru tine si unguent pentru partener.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa nu iei niciun antibiotic pana nu reusesti sa scapi de Candida. Intreaba medicul ginecolog si de produsul Gynofort, e bun, nou, si merge in candidoze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primesti sfaturi online si tratament de pe www.scapa-de-vaginita.eu
o sa te simti mult mai bine si multumita si cel mai important iti poti trata vaginita...bafta

| nitro99 a răspuns:

Ai fost la un medic specialist sau medicul de familie? medicii de familie nu sunt specializati pe probleme din acestea. recomandabil e sa te duci la o clinica specializata(nu de stat) unde chiar daca platesti te vor ajuta(era sa-mi pierd vederea din cuaza incompetentei din spitale/clinici de stat).
Daca ai fost deja la o asemenea clinica si tot nimic.incearca sa gasesti un medic homeopat(homeopatologia=remedii naturiste). poate te va ajuta el cu ceva remedii.
nu incerca sa-ti aplici tu singura tratemente asa de pe auzite!