| Frrramboise a întrebat:

sad Ma doare maseaua ingrozitor,nu stiu ce sa mai fac ( nu am dormit deloc toata noaptea din cauza asta )... Ce as putea sa fac sa ma calmez, macar putin (nu pot merge la dentist acum pentru ca sunt la niste rude, plus ca mi s-a format un fel de < puroi > la masea si nu mi-o scoate nimeni in situatia asta)?
Un pic de ajutor, va rooog? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Nurofen sau orice alt medicament pe baza de ibuprofen. O sa calmeze atât acel abces (putin) cât și durerea care o sa dispară. Dar puroiul rămâne acolo. Pentru asta trebuie sa mergi la medic sa facă un drenaj și sa îți prescrie un antibiotic.

| Alinnnnn900000 a răspuns (pentru trolololo):

Norofen de care?

29 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu te cunoști cu alergie, poți lua un antibiotic (Ampicilină, Doxacilină, 1 capsulă la 6 ore), un calmant (Algocalmin, Tador).
Pa, pa.

| EvangelineLovin a răspuns:

Daca are puroi inseamna ca trebuie un antibiotic, mai bine te duci la dentist si o sa-ti spuna el care e mai bun, poate curata si putin acolo si da cu antibiotic pe masea ca sa isi faca efectul mai repede. Pentru durere incearca nurofen.

| KellyGreen a răspuns:

Ia un algocalmin

| Delicacy a răspuns:

Daca ai luat deja calmante si nu-si mai fac efectul, te sfatuiesc sa nu mai iei nici o pastila, ci sa-ti faci o compresa cu spirt si mai apoi sa bei ocana cu ceai de tei(fara zahar) usor calduta.

| Empathizer a răspuns:

Mergi de urgenta la dentist, sunt cabinete peste tot in Romania.
Pentru durere, daca ai peste 12 ani, poti lua Diclofenac, cp. de 50 de mg, cate 2/zi (la nevoie si 3/zi). Are efect pana la un anumit punct, dar tot trebuie sa mergi la dentist.
Daca zici ca ai si o onfectie, e nevoie si de antibiotic. Intreaba-l pe dentist ce iti recomanda sa iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat acelasi lucru acum un an si stiu cum e! Eu am luat antibiotice unul la 8 ore dupa ce mi sa trecut infectia am fost si mi-a scos-o dar uite ce sa faci ca sa se calmeze pana ajungi la dentist ia un paracetamol si piseazal intr-o lingura si pune peaful la masea dupa bea apa ca sa se duca pastila si daca iei putina pasta de dinti si pui la masea o sa amorteasca durerea si nu te va mai dureapentr-u vreo ora. daca dure3rea revine mai pune pasta de dintii si fa asa pana te vei duce la dentist ascultama plz si eu am patit si tot asa am facut si ia sirop nurofen daca au rudele prin casa este ff bun si te calmeaza ff bine

| JustMusic a răspuns:

E posibil sa fie de la curent, daca era si stricata maseaua respectiva.Ia ciprolen pentru reducerea infectie si tadot pentru calmarea durerii.La mine a functionat acest tratament.Nu mai stiu exact cate pastile de tador ai voie sa iei pe zi, dar dupa ce ai luat doza respectiva poti sa mai ei o pastila de ibalgin sau un calmant mai slab.

Răspuns utilizator avertizat
| Puffulets a răspuns:

Ia o fiola de algocalmin. iti va trece imediat.Succes!:*

| 21ndstillachild a răspuns:

Daca maseaua e gaurita baga niste vata cu alcool la ea sau cumpara de la farmacie solutie din aia care amorteste

| Theaxniz a răspuns:

Poti sa iti iei un agocalmin sau asprina sa nu deschizi gura cand esti afara pentru ca ti-ar intra curent in gura dupa aceea continui sa iei agocalmin si aspirina pana o sa mergi la dentist unde o sa te injecteze in gura crede-ma ca nu doare o sa iti amorteasca gura si o sa-ti scoata maseaua nu o sa simti nimica si pa nu mergi la dentist incearca sa nu mananci pe partea cu maseaua si pe cealalta parte a guri poate daca nu folosesti maseaua cu probleme la mancat nu o sa te doara dar sa mergi la dentist cand o sa ai timp

| ApofissPapaya a răspuns:

Du-te la farmacia si cumpara-ti niste 'Ketonal'. Durerea trece timp de cateva ore, si macar sa iei unul pe cand vrei sa te culci sa dormi ok. Fii atenta la ce bei/mananci [te poate lua durerea mai tare daca bei/mananchi lucruri calde/reci, deci fii atenta! ] Bafta si ai grija de tine! happy

| FataAmintirilor a răspuns:

Bună!
Când mă doare pe mine măseaua încerc să mă mişc cât mai mult posibil; să nu stau nicio secundă pe loc. Într-adevăr; când fac aşa uit de durere, dar revine cum mă opresc din mişcat. Încearcă să-ţi găseşti ceva de făcut, ceva care să te facă să uiţi de durere. Dacă tot stai şi zici ''Mă doare!'' o să te doară şi mai tare.
Încearcă să ţii apă în gură. La început te va durea puţin mai tare, dar apoi începe să calmeze cât de cât.
Îţi recomand şi bitter-ul suedez. Am luat şi eu odată şi chiar m-a ajutat.
Iar ca ultimă soluţie...nu uita că mai există şi dentisul.
Succes!
RASPUNDE

| TheKiller19 a răspuns:

Cel mai bine iei un pliculet de aolin

| OstachiAndrada1978 a răspuns:

Si eu mor de dureri de masea! Eu mi-am cumparat de la farmacie Nurofen Forte pastile! Te calmeaza imediat si parca iti ia durerile cu mana! E foarte bun ti-l recomand

| BettynaAstrid a răspuns:

Cea mai buna metoda care functioneaza intotdeauna! Fa-ti un ceai de musetel si clateste-te de cateva ori. Daca maseaua e stricata o sa cada de la sine!

| Alicia15 a răspuns:

Buna si eu sunt in aceeasi situatie numai ca nu am puroi eu iti recomand niste pastile bune care m-au ajutat:Synflex, Ampicilina, Vidan si Xilina.Iti urez succes!

| catalina1238 a răspuns:

Nu se poate scoata, din motiv, ca ti se poate infecta, poti sa iei nurofen, sau sa iti pui ceva, ca spirt, alcohool. Sper sa iti fiu de folos.

| ELREY a răspuns:

Buna, cea mai buna metoda este sa gasesti cea mai apropiata farmacie si sa ceri Algocalmin sau o aspirina. Incearca dupa aia sa nu mai stai in curent, probabil te-o fi tras curentul )!

| kajaku94 a răspuns:

Te duci la dentist si i ceri o reteta sau il rogi pe el sa iti rezolve problema

| alinpop a răspuns:

Incerca sa pui palincuta acolo. dar o sa te doara putin...

| hbkforever a răspuns:

Incearca sa pui ceva rece pe masea gen gheata (la mine a mers) si pentru puroi clatesteti gura cu ceai. Succes!

| Sory_Sorina_1990 a răspuns:

Pai,puneti usturoi pe dintele care te doare pe timpul noptii.
Succes :* Sper sa te ajut! happy

| Shi_Atat_Stefan_1984 a răspuns:

Neee usor iti pui pasta pe maseaua care te doare dupa astepti 1-2 min si iti trece Bafta!

| Mario_Albert_1990 a răspuns:

Incearca cu alchool minim 40-50% nu incerca cu tamaie. poate sa iti treaca dar pe langa maseaua aceea o sa iti mai casa 1 eu am incercat si degeaba nu a avut nici un efect cel mai bine e sa te duci la dentist. si pe mine ma doare chiar acum laughing si nici nu mai stiu sa scriuy bine happy

| Denisa_Todea_1985 a răspuns:

Si pe mine dar n-am ce face ma tot doare am incercat toate remedile posibile

| OanaOanna a răspuns:

Lidocain spray, amorteste! e bun

| Catta_Cataliin_1995 a răspuns:

Ia o pastila sau ceva puneti vata cu spirt pune apa rece happy sper sa te faci bine cu ce ti-am zis