| criss86 a întrebat:

Buna ma scuzati de deranj. Daca am febra, imi curge nasul, ma doare ff tare capul, cand inghit ma ustura gatul, si mai am si febra musculara.Credeti ca am luat virusul gripei porcine?:-s Sau e o simpla gripa, pentru ca sambata seara am dormit afara, intr-o masina iar motorul nu a pornit deloc.Multumesc pentru sfaturi.Nu va pup ca mi-e frica sa nu va contaminez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Te asigur ca e doar o raceala zdravana. te rog ia Paracetamol sinus 3/zi, Fervex 1, 2 /zi si bai fierbinti la picioare (daca poti cu sare grunjoasa ) cat suporti de calde, picaturi de nas Olinth, miere si ceai cu lamaie multa si bea multe lichide sa te hidratezi si cat mai cald posibil, multe lamai cu miere sau zahar, gargara cu sare pentru. durerea de gat x 5, 6 ori /zi ( o lingura la 1/2 cana de apa ), saculet de sare calda pe piept, si te rog sa nu mai faci greseala sa dormi in masina noaptea si mai ales neincalzita.Nu, NU cred sa ai gripa porcina, ci o racaela zdravana; daca nu faci febra atunci e ok, daca Da, atunci Fuga la doctor! Multa sanatate, Lucien.

15 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Virusul A H1N1, odata incubat, nu se manifesta prin dureri musculare. Este bine totusi sa te prezinti la medic. Aceasta tine de responsabilitatea ta. Multa sanatate!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Revin cu o completare. Acum am citit si despre temperatura. Este intr-adevar vorba doar de o gripa sezoniera. Gripa porcina se manifesta prin valori mici de temperatura (cca 37. 5 gr. C). Totusi, mergi la medic. Este cea mai buna solutie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din cate am inteles, gripa porcina nu se manifesta cu dureri musculare.
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar cred ca ai o amarata de gripa sezoniera, indigena...nimic exotic, slava cerului.

| Leea1234 a răspuns:

Este posibil!
dar nu vei sti sigur pana cand nu iti vei face analizele corespunzatoare...si aceste analize se fac numai la indrumarea medicului...
nu te speria...eu locuiesc in spania...aici gripa A este "la moda"... daca pot spune asa...si in orasul unde locuiesc eu 70% din gripe sunt de tip A...adica gripa porcina cum ii spuneti voi...eu saptamana trecuta am avut o gripa urata... febra mai mare de 38, dureri in gat, frisoane...si din fericire am fost printre cei 30% a fost doar o gripa normala care a trecut cu amoxicilina si paracetamol
tu oricum du-te la medic...sa te vada si el va decide daca este necesar sa ti se faca analize suplimentare!
insanatosire grabnica!

| jenny a răspuns:

Sper ca azi te simnti mai bine.sanatate.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@enigma am auzit ceva de porc, juma de ora? thinking whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sigur, mai putin porcul, aaa? sau si?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alina, si tie iti este gandul la jumatatea de ora a... porcului? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine te-a pedepsit? auzi sa dormi in masina pe caldura asta, unde ti-a fost mintea mamicaaaaaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi curge doar nasul, am secretii apoase doar unilaterale, nu ma doare capu, nu am febra, nu ma dor muschii, nu tusesc, doar stranut asa un pic din cand in cand! ce credeti ca este?

| nicko a răspuns:

Pay du-te la medic...hee hee...nu ai de unde sa ghicesti... dar mai nou a aparut si gripa CABARINA de la kai care se ia prin pisktura de tantari...laughing...sau poate ai aviara. ...nu mank gaini...sau cared ca e cea mai nasoala aia a "OAMENILOR" laughing...

| nicko a răspuns:

Cred***

| criss86 explică:

Si porcul clar laughing

| criss86 explică:

Mi-am luat acum temperatura si am 38, 5 am luat un paracetamol sinus si acum m-a pun in pat crying

| criss86 explică:

Va multumesc pentru sfaturi.Azi am fost la doctor si mi-a dat un tratament cu Oxacilina Algocalmin fiola si Viseptol si sa stau numai in casa. :*:*