| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Ma simt cam prost s-o spun, dar am matreața si ori cat m-as spala pe cap nu reusesc sa scap de ea. Am folosit sampoane teoretic anti matreata, dar nimic. Ieri am facut baie, iar azi sunt plina de matreata. Sunt ca niste cojite albe, dar sunt mici si imi tot cad din par. Oricat m-as spala. Cum scap de ele si de ce imi tot apar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cred ca ai dermatita seboreica, daca ai si mancarimi pe scalp e si mai posibil. La dermatolog ar trebui sa te duci, sa-ti examineze scalpul si sa iti dea un tratament adecvat, nu incerca leacuri babesti cu oua, usturoi, ciorbe si ceaiuri pe cap.

| Adry05 a răspuns:

Mie mi-a făcut bine vichy pentru mătreață, cel verde și varianta normală, nu sensitive, singuru care chiar m-a scăpat laughing) sau ulei de cocos pus pe scalp, masat, lăsat o oră-2 și apoi spălat neapărat de 2 ori cu șampon

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama DERMATITA SEBOREICA si apare cand scalpul este afectat de produse cosmetice pe care le-ai folosit inadecvat, sau prea mult.
Cu tratament adecvat de la medicul dermatolog, poti scapa de ea.
Mai poti cumpara sampon cu NIZORAL din farmacie si spala numai cu acela. Clatitul parului facandu-se cu apa si otet.

Daca doresti sa scapi de dermatita seboreica, NU ai voie sa folosesti urmatoarele produse cosmetice pentru par: gel de par, creme sau mousse, fixativ, masca de par, spuma de par si orice alt produs care se pune pe par, fiindca acelea ti-au dezechilibrat PH-ul scalpului si a facut posibila aparitia matretii (dermatita seboreica).
Asadar, mergi la dermatolog pentru consultatie si tratament adecvat si nu uita sa elimini complet, orice produs de par, inclusiv sampoane si balsamuri mirositoare, altele decat cele recomandate de dermatolog sau cel cu Nizoral, pe care il gasesti numai in farmacie.

| dandreea28 a răspuns:

Bună! Nu știu dacă te ajuta, dar eu am scăpat de măreață cu gelul de dus Senses de la AVON acum 4 ani.
S-a întâmplat odată sa raman fără șampon, și m-am spălat cu gelul de dus, apoi am văzut ca îmi face bine parului, și am continuat sa ma spal cu el. Intre timp am realizat ca am scăpat și de măreață.

| NotNamed a răspuns:

Du.te la dermatolog, iti recomanda el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Iti multumesc mult pentru raspuns! Nu am folosit niciodata geluri sau produse cosmetice si totusi sunt predispusa la treburi de genul. sad

| morfeo a răspuns:

Uite cum am scapat eu de matreata: In timp ce faci dus, cam dupa 10-15 minute in care ti s-a inmuiat scalpul, te freci cu un pieptan din varful capului spre frunte, in jos gen. Si asa iei toata pielea aia moarta pe care o numesti matreata. Trebuie un pieptan subtire ca asta:https://beardshop.ro/......339-white/

Degeaba schimbi sampoanele si te speli de 10 ori pe zi, pentru ca matreata e lipita de scalp, sub par si nu o vezi, asta e singura metoda.