| Fuck Googăl. Ask me! a întrebat:

Ma trezesc cam greu de dimineata si pentru a nu intarzia la scoala nu prea am timp uneori sa ma spal pe dinti. Sau nici 3 minute nu stau la spalarea acestora. Apa de gura poate tine locul pasteti de dinti? De unde se poate lua si cam cat costa? happy Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Adica nu ai timp pentru igiena proprie? Asa ceva este inadmisibil.
Te trezesti greu, nu ai timp pentru purificarea dintilor? Culca-te mai devreme! Sa nu-mi spui ca inveti noaptea ca nu te cred!

| marrr a răspuns:

Nu cred ca apa de gura poate tine locul pastei de dinti pentru ca in timpul periajului elimini bacteriile ce se afla pe dinti, pe cavitatea bucala si intre dinti, pe limba, lucruri pe care apa de gura nu le poate face fara o periuta de dintithinking Aminteste-ti ca microbii se pot afla peste tot in gura si doar o apa de gura nu poate indeparta tot, nu poate lua resturile de mancare dintre dinti sau unele lucruri care se depun pe ei.big grin
Totusi, apa de gura o poti lua din farmacii/supermarketuri/magazine si costa in jur de 7-14 lei.

| Elena1234456 a răspuns:

Eu zic sa iti iei guma mentolata, curata mult mai bine. Apa de gura este cam 30 de lei, dar ea iti face gura sa miroasa frumos, nu si iti curata dantura.

| Alexa_8596 a răspuns:

Se poate lua de la farmacie love struck Eu de acolo am luat`o happy. Colgate Plax cred ca e buna.Pei periuta si cu apa de gura nu e tot una.nu,si nu tine locul pastei de dinti sad. Foloseste`le pe amandoua. Si eu ma trezesc dimineata greu, aporoape ca nu mai apuc sa ma spal pe dinti sau sa ma mananc.
Fundita?:p

| Ruxiii a răspuns:

Apa de gura gasesti in hipermarketuri si la farmacii. (poate si la alimentara nu stiu sigur xD). Costa in jur de calitate si cantitate.Toate sunt de la 8-9 lei in sus (cel putin eu asa am vazut pana acum si folosesc de 2 ani).
Nu o folosesti in locul spalatului pe dinti, nu inlocuieste periuta. In functie de concentratie te clatesti energic dupa ce te speli pe dinti. In mod normal simti efectul; daca e concentrata poti simti cum iti amorteste usor gingia.Foloseste produse de calitate.

Si totusi, de ce nu incerci sa te trezesti cu 3 minute mai devreme decat de ovicei ca sa ai timp sa te speli pe dinti. 3 minute in plus sau in minus nu o sa le simti iti garantez happy.

| cornel a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa te speli. faci efort si te culci mai devreme cu o ora si te trezesti mai devreme iti pui ceasul sa sune cu douazezi de minute.pa-pa

| judgement a răspuns:

Apa de gura nu tine loc de pasta de dinti, si de ce? pentru ca pasta de dinti o aplici prin periere, curatand dinti, apa de gura doar clateste gura (deci nu curata dinti), cel mai bine incearca sa te trezesti mai devreme pentru a acorda timp unui periaj dentar cat mai atent, poti folosi si apa de gura in timpul zilei, scade numarul microbilor din gura si te ajuta la apararea gingiilor.

Apa de gura se poate procura din farmacii (cel mai indicat)

| alisa05 a răspuns:

Da...de la magazin /market/farmacii si costa in jur de 10 lei oh go on depinde marcahee hee

| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Apa de gura are rol dezinfectant si astringent, indeparteaza mirosul neplacut si se utilizeaza de regula dimineata si seara. Spala dintii si intreaga cavitate bucala si trateaza leziunile inflamatorii de la nivelul gurii.
se oate cumpara de la ori ce magazin si costa in jur de 10. lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general apa de gura se foloseste la 30 de minute dupa spalarea dintilor(timp in care n-ai voie sa mananci nimic sau sa bei ceva, poate apa,) pentru ca altfel n-are niciun efect. Apa de gura poate tine jumateta din locul pastei de dinti. POti folosi apa de gura dimineata, dar seara trebuie sa te speli neaparat cu periuta...

| dulcikaa a răspuns:

Se poate lua cam din toate magazinele.costa intre 30 lei si 40 lei
fundita?