| LittleGirl3 a întrebat:

Maine merg sa fac o deviatie de sept si imi este frica de numa de anestezie care va fi locala. Cine a trecut de curand prin una ma poate ajuta cu niste sfaturi? Anestezia doare? Ca am inteles ca va fi facuta in nas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Operaţia de deviaţie de sept se efectuează de obicei cu anestezie locală şi nu este nevoie de o pregătire elaborată. Se pot efectua, totuşi, anumite teste de sânge, investigaţii radiologice şi un examen detaliat la nivelul nasului. Dacă pacientul este hipertensiv sau are diabet sau afecţiuni care predispun la o sângerare excesivă, se vor lua precauţii speciale înainte de intervenţia chirurgicală. Cu zece 10 zile înainte de operaţie se recomandă, în aceste cazuri, întreruperea medicaţiei care ar putea creşte riscul de sângerare. Se întrerupe administrarea aspirinei sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.
După operaţia de deviaţie de sept, pacientul poate simţi o sensibilitate sau o uşoară durere la nivelul nasului. La recomandarea medicului, se poate administra o medicaţie care să amelioreze durerea. Odată operaţia de deviaţie de sept încheiată, chirurgul va pune în interiorul nărilor tampoane nazale care vor absorbi sângele. Se poate folosi şi o atelă nazală care va menţine septul în poziţia corectă până la vindecarea completă. Tampoanele sau dispozitivul ajutător vor fi îndepărtate după câteva zile când vindecarea este considerată completă. Operaţia de deviaţie de sept poate genera şi complicaţii postoperatorii. Administrarea de antibiotice timp de câteva zile ne fereşte de complicaţiile nedorite. Câteva zile este bine să nu se sufle nasul şi să nu se strănute cu gura deschisă. Astfel vor putea fi evitate modificările de presiune. De asemenea, gheaţa aplicată local ameliorează disconfortul.

| LittleGirl3 explică:

Dar doare anestezia (injectia)?