| Lavinia20 a întrebat:

Mama mea a fost astazi sa faca o radiografie la plamani si i s-a spus ca are o gaura in plaman... asta inseamna ca are tubercolza? A trimis-o sa se interneze si presupun ca acolo o sa-i faca mai multe analize.Se trateaza asta? Este de fapt tuberuloza?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este tuberculoza, boala care se trateaza cu succes si se vindeca intotdeauna daca pacientul respecta tratamentul

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are nevoie de investigații amănunțite pentru această gavernă și instutuirea corectă a tratamentului și luat "ca la carte" de către mama ta.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Da,daca se confirma tuberculoza se poate vindeca.Linisteste-te,mamicuta ta va primi tratament, tratament care sub directa observare medicala este cel care o vindeca.Tratamentul tuberculozei este gratuit.Va fi nevoie de un tratament indelungat dar se va simti bine in scurt timp dupa inceperea tratamentului.Trebuie sa fie mandra ca ai asa grija de ea.Iti doresc tie si mamei tale multa multa sanatate.Trebuie doar sa gandesti ca totul va fi bine.O seara linistita cu multa pace va doresc!

| 0rlando a răspuns:

Sunt mai multe cauze ce pot provoca formarea acelor găuri, iar tuberculoza este una dintre ele.
În funcție de cauză și de gradul în care a avansat boala, se poate trata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cel mai probabil, este vorba de tuberculoză pulmonară.

Oricum, stai LINIŞTITĂ că această afecţiune se TRATEAZĂ şi apoi, dacă are grijă de dânsa, NU va mai avea probleme!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| IlincaToma a răspuns:

Da, cu siguranta se trateaza, necesita un tratament de lunga durata care trebuie urmat cu rigurozitate, daca bineinteles se comfirma TBC. Stai linistita ca nu are nici o boala incurabila(netratabila)!