| pitikaaa a întrebat:

Mi-a aparut de vreo 2-3 un cos mare, ca o buba rosie, in zona genitala, mai exact pe labii. Din ce cauza? Mentionez ca am avut cu aproximativ 1 an in urma candidoza. Dar am facut tratament si mi-a trecut. E posibil sa fie de la asta sau de la altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă ginecologul/dermatologul!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

De ce nu mergi la medic mai bine?

| sarabeth a răspuns:

Da mai multe detalii: cam cat e de mare, ce culoare are, ce consistenta are, daca doare sau nu. N-are a face candidoza cu ce ai tu. Poate sa fie o inflamatie de tipul cosului sau, mai grav, un neg genital. Oricare ar fi cazul, trebuie sa consulti un ginecolog.