| danamarin a întrebat:

vreau sa va vorbesc despre o probleme grava pe care o am. sunt ipohondra. am o teama exagerata de boala, mai ales de bolile genitale, chiar daca am avut un singur partener sexual, pe iubitul meu cu care sunt si acum si chiar daca ne suntem fideli si avem incredere maxima unul in altul. acum ceva timp am luat un tratament cu antiobiotice puternice pentru raceala si mi s-a declansat o candidoza. am fost pentru prima data la gineco si acolo pe langa candidoza pe care deja mi-o diagnosticasem singura dupa zile intregi de umblat pe net si cautat articole cu simpotomele pe care le aveam eu, doctorul mi-a spus ca am o rana pe col, fara sa-mi dea prea multe detalii. de atunci a inceput nebunia. am intrat intr-o panica groaznica, eram sigura ca am cancer si ca voi muri curand, ca imi voi lasa familia singura, iubitul, prietenii, ca nu voi apuca sa termin o scoala, etc. pana cand am facut testul papa-nicolau a fost un cosmar. plangeam intr-una, i-am distrus psihic si pe cei din jurul meu, va dati seama. bineinteles ca testul a iesit ok, nici macar o urma de leziune canceroasa, doar o cervicita tratabila. de curand, faceam dus si am observat niste puncte de grasime in zona genitala, intre labii. am inceput sa caut pe net. am fost convinsa ca este herpes genital si iarasi a urmat o perioada nebuna in care imi faceam numai ganduri negre. in fiecare zi ma examinez in zona genitala, am impresia ca mereu am ceva ciudat acolo. ma innebuneste gandul asta ca as putea avea o boala genitala. pur si simplu sunt obsedata. si nu m-as consuma asa daca nu as stii ca intre mine si iubitul meu igiena este sfanta, nu ne protejam cu prezervativ, ce-i drept, dar am considerat ca e mult mai intim dupa atatia ani. dati-mi un sfat va rog, orice. vreau sa ma tratez, dar mereu cad in extrema aceea cand sunt convinsa ba ca am herpes, ba candidoza iar, ba veruci, etc. va rog un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cosmin21 a răspuns:

Mie mila de iubitul tau ca e nevoit sa suporte exageratiile tale...e unul nu as fi stat cu tine, trebuie sa intelegi ca pana si aerul pe care il respiri poate contine microbi si bacterii.am si eu un prieten care e ca tine, cum raceste putin fuge la doctor. si de la atatea pastile acum are un sistem imunitar scazut, se imbolnaveste imediat.

5 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gindesti negativ, pentru ca daca-ti faci igena necesara si tu si prietenul tau si nu te asezi pe toalete numai acasa, si te speli pe miini dupa toaleta nu are ce sa se intimple.Stii tu ginduri negre,negru atrage, fii pozitiva in gindire, si vei primii ce-ti doresti.Deci sa nu gindesti negativ!

| katy a răspuns:

In cazul candidozei pune o lingura de bicarbonat in putina apa si spalate jos si apoi ia de la farmacie ovule pentru candidoza si te vei trata in maxim 3 zile, chiar si mai repede.incearca sa te gandesti ca sunt niste lucruri normale care i se intampla oricui.inca ceva.cand mai faci tratament cu antibiotice ia si un complex de vitamine cu fiecare antibiotic pentru a preveni candidoza.trebuie sa iti mentii calmul si gandeste-te ca se intampla sunt niste bacterii pe care corpul le elimina si tu prin tratamente il ajuti sa scape mai repede de acele bacterii. daca nu reusesti nici asa mergi la un psiholog el te va ajuta cu siguranta

| annaliana a răspuns:

Stiu exact prin ce treci. Exact prin aceeasi situatie am trecut si eu.La papanicolau mi-au spus ca am HPV(una din bolile canceroase)si innebunisem de durere si teama, dar la al doilea test (la alt doctor)mi-a zis ca nu am nimic, mi-a dat un tratament cu niste pastile si n-am mai avut nicio problema.Si eu vedeam pe net fel si fel de cazuri si imi faceam scenarii, dar acum sunt bine.De atunci am invatat sa ma mai temperez si sa consult mai multe pareri.Acum iar am ceva probleme,dar sunt pe cale sa le rezolv.
Trebuie sa gandesti pozitiv, chiar si cancerul se poate trata, daca e descoperit din timp.

| danamarin explică:

Cosmin21, si mie imi e mila de el uneori...crede-ma ca daca nu eram constienta de problema asta nu mai postam. chiar vreau sa ma vindec.

| llylaav a răspuns:

Sfatul meu este sa nu iti mai faci atatea griji, ca daca ai herpes sau concer, asta e te duci pe lumea cealalta si gata.Nu ai cum sa scapi, dar daca n-ai gandeste-te cum se simt cei din jurul tau care tin la tine ( sper sa nu intelegi gresit si sa iei sfatul in nume de rau )