| Ioana134 a întrebat:

Buna, mi-a apărut o umflatura ca o veruca, nu mă doare, este de culoarea pielii și este la suprafață în interior, nu are acele chestii ca veruca, știe cineva ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde ti a aparut? In ce zona a corpului?

| Violleta2022 a răspuns:

Unde ai veruca localizata?

| Ioana134 explică (pentru Violleta2022):

Pe picior

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana134):

Unde anume pe picior?
In talpa, la glezna, la genunchi, la incheietura piciorului langa pasarica?

| Ioana134 explică (pentru Violleta2022):

Pe marginea piciorului puțin langa talpa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana134):

Daca este intr-adevar veruca, se poate scoate cu bisturiul la orice cabinet dermatologic.
Ca tratament naturist, simplu si usor ti-as recomanda:
taie un catelus de usturoi si-l pui cu partea umeda pe umflatura aceea, prins cu leucoplast.
Se tine lipit de piele 15-30 minute, apoi se arunca.
repeti procedura 3-4 zile la rand si veruca va dispare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o poza prin imgur sa vedem cum arata.
Pare a fi determinata de virusul human papiloma virus HPV.