| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a dat varul meu un cap in gura (suna amuzant stiu) de mi s-a crepat putin dintr-un dinte de jos si ma tot doare. Nu am putut manca deloc pe acel dinte si ma doare si gingia f tare...Cand il ating cu limba simt ca ar fi rupt sau cam asa ceva, si cand trag aer in acel loc simt foarte tare o racoare... ce ar putea fi? se va vindeca vreodata? si singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e deloc amuzant, e un accident periculos.
Din pacate e posibil sa ti se fi fracturat dintele, caz in care ai nevoie de indepartarea partii fracturate si reconstructia dintelui (cu pivot si coronita probabil(, daca nu e dinte de lapte. Nu se va vindeca nici singur, nici ajutat, daca este fracturat. Trebuie sa te vada rapid un stomatolog (in maxim o saptamana de la incident) ca sa poata salva radacina. Altfel, vei avea nevoie de implant.

| MiyakoSaki a răspuns:

Mai bine te duci la dentist ca sa mai salveze ce se poate din dinte happy