| anonim_4396 a întrebat:

Marti am fost la dentist si mi-a taiat din gingie fiindca crescuse in locul unde se formase o carie.Peste gingia taiata mi-a pus o plomba de portelan ( pe aceeasi masea mai am o carie care e sub tratament, azi ma duc sa imi puna plomba). Inainte de a merge la dentist nu puteam manca fiindca ma durea cand atingeam locul acela cu limba sau ajungea saliva.Simteam ca si cum imi explodeaza, sau ca de fiecare data cand inghiteam trageam si gingia.
Dar acum am aceleasi simptome, ma doare cand ating acolo si cand mananc sad. Am citit pe net ca gingia se vinde repede si parintii mei mi-au spus ca nu am nimic, trebuie sa astept sa se vindece. Mi-e frica fiindca m-am saturat sa nu pot manca sad. Cand se vindeca? Oare or fi durerile numai de la taietura sau am si altceva ( puroi etc) ...Va rog lamuriti-ma crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lexon a răspuns:

Spala-te o vreme cu bicarbonat de sodiu pe dinti. Daca nu trece, mergi din nou la stomatolog. Ar trebui sa-ti dai seama daca doare gingia sau dintele. Daca dintele doare la atingere sau daca da sa se umfle, mergi imediat la stomatolog.

| raluca13100 a răspuns:

Daca ai avea puroi ar fi umflata gingia, uita-te sa vezi daca e umflata gingia.si eu am trecut prin aproximativ acelasi lucru am mers la stomatolog si mi-a scos doi dinti unul langa altul si rana fiind prea mare dupa ce mi le-a scos m-a cusut acolo si timp de o saptamana am avut aceleasi probleme ca ale tale, asa ca eu cred ca dupa o saptamana ar trebui sa-ti treaca!