| Îți dăăă ariiiipi! a întrebat:

Mi-a iesit un orjelet la ochiul stang [la suprafata], doctora mi-a spus ca trebuie sa fac operatie imi poate spune cineva cat costa aceasta operatie thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Orjelet-ul este un mic furuncul situat la marginea pleoapei; popular este cunoscut sub denumirea de urcior sau ulcior. Daca este in faza incipienta (la inceput), orjeletul se trateaza cu picaturi si unguente oftalmice. Fetitei mele i-a recomandat medicul Tobra Dex. Daca un urcior foarte mare nu se vindeca sub tratament ambulator sau un salazion suficient de voluminos pentru a interfera cu vederea - va trebui incizat de un specialist, pentru a se drena si vindeca.

1 răspuns:
| 23partyboy a răspuns:

La spitalele de stat,daca ai asigurare(eleva,studenta, angajata cu acte) inter chir sunt gratuite, totusi exista in ro o practica in care se dau bani pers medical pentru un tratament mai bun