| numeleastanuepublic a întrebat:

Buna mi-a intrat ceva in ochi o musculita nusiu exact. si a inceput sa ma usture rau mam spalat pe fata si durere mi s-a dus dar era usor umflat ochiul dar foarte putin incat nu se observa dar a doua zi m-am trezit si am vazut ca mi-a iesit gazulia eram cu ochiul umflat tare si ochiul era mic cred ca de la umflatura si era si rosu si mi se facea un lichid galben la coada ochiului. mi se lipeaau pleopele cand dormeam, a treia zi adica azi 29 aprilie m-am sculat cu ochiul nu chiar asa de rosu umflatura e mult mai mica dar ochiul nu de de marimea celuilalt. e posibil sa ramana asa sau cand se dezumfla revine la normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ochiul s-a umflat din cauza ca l-ai necajit rău in incercarea disperata de a-ti scoate musculita. Cand te mai confrunti cu astfel de probleme, indiferent ce iti intra in ochi (musculite, praf) du-te la cel mai apropiat robinet cu apă, iei in pumnul strans apa cat de multa poti si miști ochiul (inchizi si deschizi pleoapa). Va trece automat. Ochiul revine la marimea normala cand il vei lasa in pace si nu-l vei mai chinui. O zi, doua va dura.Pt ca l-ai chinuit!

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la farmacie si cere Garasone, iti pui de 2-3 ori pe zi picaturi! si o sa treaca am patit la fel tot cu o musculita!

| pdanutza a răspuns:

O sa se dezumfle, pur si simplu de la inceput trebuia cu o batista sau un servetel sa o scoti afara caci putea sa fie si ceva mai grav...dar o sa treaca, mergi pe la farmacie si cere ceva picaturi pentru ochi, sper ca ti-a fost de fols rs...happy

| MisterT a răspuns:

Salutare! Am aceeasi problema de 3 saptamani..si-a mai revenit, dar e mai mic. Am fost la medic si mi-a zis a nu vede nimic, zicea ca ochiu meu e in regula si imi venea sa o dau pe aia cu capu' de perete. Spune-mi si mie cum ti-a trecut?