| salajanramonageorgiana a întrebat:

mi-a intrat ceva in ochi si nu am picaturi ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Arunci cu apa peste ochiul deschis.Astupi cu mana nara opusa ochiului bolnav si sufli cu putere pe nara libera.Astfel,prin lacrimi se elimina pe nas gunoiul din ochi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Elianna):

Ai incercat tu asta? Poti sa sufli pana iti ies ochii din cap.Ca tot nu iese pe unde spui tu. Esti teribil de amuzantă.

| darrio2007 a răspuns:

Te speli usor cu apa.Alta metoda este sa te freci usor la celalalt ochi si ambii ochi vor lacrima.Si se curata singur.Acum depinde si ce ti-a intrat, ca nu ai spus.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Daca te freci la ochiul afectat se poate irita mai rau.Este probata metoda.

| CipiA a răspuns:

Te duci la baie si te speli pe fata laughing rolling on the floor

| CipiA a răspuns:

In special ochi incearca sa dai cu apa tinindu-i deschisi