| dori a întrebat:

Buna mi-a venit menstruatia si nu se mai opreste ce sa fac? am luat diane 35 cred ca am chist ovarian nu vreau sa merg la doctor si sa nu imi ziceti asta ajutati-ma cu sfaturi mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diane35 este un preparat cu doza mare de estrogeni. Sangerarea pe acest preparat (recomandat desigur de medic )este potential grav si poate semnifica o leziune severa a endometrului.
Daca nu vrei sa te duci la ginecolog (cel acre ti-a prescris Diane) poti ajunge prea tarziu, cand va fi prea tarziu sa-ti mai salvezi uterul sau chiar viata. Nu face prostia asta, nu ai nici un motiv.

4 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Nu ai spus de cate zile ti-a venit.
Daca ai depasit deja o saptamana du-te la doctor.Lasa rusinea sau frica si fugi mai repede la doctor.Pt ce stai acasa?
Alt sfat ce mai vrei? ca asta e cel mai bun.

| Blue_2910 a răspuns:

Daca mergi la medic probabil ti-ar recomanda ceva medicamente care sa-ti opreasca menstruatia si apoi ti-ar spune sa mergi la endocrinolog sa-ti faci diverse analize si ti-ar face o ecografie, asa afli si daca ai vreun chist ovarian. Nu cred ca are rost sa te feresti de medic. Gandeste-te ca daca intr-adevar exista o problema mai bine o rezolvi acum, decat dupa ce se agraveaza.

| portocala7 a răspuns:

Cum sa nu te duci la medic? citeste ce au mai zis fetele si nu fa prostii. bafta!

| agaen a răspuns:

Nu te supara dar trebuie sa ai un ginicolog personal ca in situatii de astea sa ai la cine sa te adresezi, dar eu stiu ca radacinile de capsuni fierte si obtinut o nastoica tare ajuta bine.SANATATE