| dori a întrebat:

Am o problema nu vreauu ca sa imi ziceti sa merg la medic da? sa-mi datii sfaturi cei care au trecut prin asa ceva.nu mi se mai opreste ciclul probabil ca am chist ce sa fac sa iau anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinna_2269 a răspuns:

Cauza sangerarilor menstruale prelungite s-ar putea datora unor chisturi ovariene. Dar asta nu o vei stii decat atunci cand vei face o ecografie si analize speciale care sa iti indice daca este un chist si mai ales ce tip de chist este. Abia apoi se da un tratament care de cele mai multe ori consta in preparate hormonale, de regula, anticonceptionale. Deci, tu, chiar daca incepi sa consumi anticonceptionale pur si simplu le vei lua in "orb" pentru ca tu nu iti cunosti adevarata cauza a problemei tale.
iar aceste anticonceptionale se iau si ele cu un rost, nu ca pe niste pilule pe baza de plante. In timp ele pot da multe probleme: infarcte, hipertensiune arteriale, cancer de san etc.
Nu poti sa consumi aceste pastile in ideea tematoare de a nu recurge la doctori.
In plus de asta aceste anticonceptionale sunt si ele de mai multe tipuri in functie de cantitatea de estrogeni continuta.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale fara sa te duci la ginecolog. Mai ales in plina hemoragie. Risti sa o faci si mai mare sau sa se opreasca definitiv (si sa nu mai ai menstre). Daca nu vrei sa te duci la ginecolog, nu poti decat sa faci sport, sa mananci sanatos, sa iei vitamina C si sa te rogi sa nu mori din cauza hemoragiei. Dar risti sa nu ai noroc.

Abh
| Abh a răspuns:

Cei care au trecut prin ce? Daca nu iti cunosti diagnosticul, cum poti sa stii care e tratamentul? Spune-i mamei tale sa te duca la un ginecolog, sa stii ca acei medici nu mananca oameni!

| alessia5158 a răspuns:

Chistul este doar o banuiala---de fapt nu sti sigur ce ai! Poate ai nevoie de un chiuretaj hemostatic si tot la medic vei ajunge in cele din urma! Anticonceptionalele luate dupa "gura lumii" iti pot chiar creste hemoragia. Este problema ta daca nu vrei sa mergi la doctor ---important este sa nu te "coste" inconstienta asta in perioada imediat urmatoare!

| fabiola a răspuns:

Din moment ce spui probabil am un chistk nu stie nimeni ce ai. Poti fi si racita, sunt multe cauze ...nu incerca experimente pe pielea ta fara un consult medical!

| Mmarryy a răspuns:

Sau probabil ai o dereglare hormonala. Poti merge la farmacie si cere o fiola de vitamina K... dar intai sa spui farmacistei problema ta. Nu o sa-ti treaca de la sine... mergi la medic cu toate ca spui ca nu vrei. Mai incolo o sa fie prea tarziu.

| zzuzu_8398 a răspuns:

Du-te la medic pana nu se agraveaza si dai in altceva. Lasa rusinea ca e mai importanta sanatatea...