| EmmyLI a întrebat:

Mi-am facut cont pe acest site pentru ca am nevoie de ajutor. Problema mea e transpiratia axiala(subrat). Este un chin pentru mine foarte mare. La scoala mai ales cand incepe sa se incalzeasca imi fac mari griji ("vaii iar o sa transpir" "cum o sa acopar crying") si obisnuiesc sa-mi pun ceva pe mine ca sa nu se vada transpiratia dar dupa transpir si mai tare.
Este extrem de neplacut sa simti umezeala aia, de care numai scapi. Respect igiena (dus, sapun, geluri de dus, ...etc folosesc antipersirante si spray-uri frumos mirositoare ). Stiu ca e si din cauza stresului la scoala (la unele ore )si emotiilor. Acasa nu transpir deloc cum se face?! adica mai transpiri da putin fata de atunci cand ies afara. E atat de jenant si dizgratios sa vezi o persoana transirata si cand ma gandesc ca si eu sunt la fel sad. Imediat dupa ce fac dus si pun tricoul pe mine dupa 3 min gata se si uda si nu miros (niciodata nu mi-a mirosit transpiratia). Nu stiu ce sa mai fac pentru ca evit sa port haine colorate si simple sau cele mai dragute sad, trebuie sa port haine albe si negre pentru ca nu se vede chiar asa tare pe ele sad si in special maieuri.Nu transpir excesiv, dar mor cand vad si cateva picaturi x-( si apoi se aduna mai multe si tot asa...
La doctor nu ma duc pentru ca v-am zis ca nu e excesiva transpiratia. As vrea sa gasesc un leac sau ceva care sa opreasca/stopeze transpiratia (sa nu ma mai ud!) Am cautat pe internet firmele cele mai bune care produc antipersirante (sunt scumpe! ) si am citit pe site-uri ca lumea zicea ca dau rezultate ...Acum ma gandesc sa comand si eu daca sunt asa miraculoase dar sper sa nu ma dezamageasca. Daca ati trecut si voi prin asta si ati scapat spuneti-mi si mie metoda va rog crying. Si sa nu-mi spuneti ca transpiratia e normala ( stiu asta.ca fiecare organism trebuie sa transpire ...lalala) dar eu nu suport sa fie deloc. Daca vreti sa stiti numele antiperspirantelor asa zise "extraordinare" sa-mi trimiteti un mesaj si mai vorbim.Multumesc mult pentru orice sfat FOLOSITORwinking. Funda si vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi cat de "extraordinare " si "miraculoase " sunt antiperspirantele : http://ligiapop.com/2009/03/04/antiperspirantele-cauzeaza-cancer-de-san/

| Zazu a răspuns:

Ptr o fata, mai ales, este stresant.Nu poate fi"deloc", nu ar fi normal, trebuie sa elimini toxinele si axila este unul din locurile comune prin care se elimina.Trebuie sa respecti igiena,te dusezi intr.o zi de cate ori este nevoie,la scoala folosesti servetele umede,sa eviti bluzele sintetice,sa nu mananci foarte iute sau piperat. Daca stii ca este foarte normala trebuie sa intelegi ca fiecare elimina mai mult sau mai putin,stresul, mancarea, in definitiv stilul de viata poate influenta foarte mult.Foloseste talc in pudra sau bicarbonat dizolvat in apa.

| lovem3 a răspuns:

Poti incerca cu bicarbonat de sodiu. este foarte bun.mie mi l-a recomandat dermatologul cand treceam prin perioade mari de stres.
e foarte simplu de folosit :intr-un pahar sau o cescuta pui un pic de apa cam 2-3 degete de apa de la robinet si peste adaugi o lingura de bicarbonat de sodiu (alimentar sau de la farmacie), amesteci bine si atat dimineata cat si seara dupa baie aplici cu un tampon de vata solutia obtinuta la subrat.
Ideea este sa te tii de tratament o saptamana apoi poti face pauza si tot asa pana glandele tale se regleaza. la mine a durat cam o luna de zile si acum aproape ca nici nu mai transpir.

| boogdan91 a răspuns:

Eu cred ca tu ai o fobie.