| TAD89 a întrebat:

Buna, am nevoie va rog de ajutorul celor care au trecut prin aceeasi situatie. De cativa ani am o problema cu transpiratia si mirosul in zona axiala, plantara (picioare) si zona inghinala. Cu zona axiala mai este cum mai este, chiar daca transpir si se vede pe anumite haine, macar nu miros. La picioare si inghinal este o mare problema. Fac 2 dusuri pe zi, port doar incaltaminte de piele, folosesc si spray Odaban si pudra Odaban in pantofi, sosete speciale antibacteriene insa tot transpir si miroase a picioare sau a piele intoarsa sau naturala, in functie de incaltamintea cu care sunt incaltata. Inghinal folosesc gelul Spirial care este anti miros, absorbante zilnice, sevetele, intime, însă tot degeaba. Stau toata ziua pe scaun la birou si in jurul meu este un miros tare urat. Ma simt super aiurea din cauza asta, probabil colegii cred ca sunt certata cu igiena desi nu este asa. Sunt disperata, nu știu ce sa mai fac. Ma gandeam la niste injectii cu toxina botulinica pentru transpiratia picioarelor, ati încercat? Mulțumesc frumos de sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa ti faci analize deoarece aceste mirosuri indica boli, de la diabet incepînd, transpiratia excesiva poate fi de la diabet, mergi si fa ti glicemia, mergi la medicul de familie si cere i trimiteri la analize, nu ai dat un detaliu, esti slabă sau esti grasă? Si ce varsta ai? Multumesc.

| TAD89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna, mersi de raspuns. Am facut tot felul de analize de-a lungul timpului care au iesit ok, am fost si la mai multi dermatologi dar degeaba. Am 70 kg, 1, 67 cm si 35 de ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TAD89):

Sarut mina! Posibil ceea ce ai tu sa fie mostenire genetică, la 1, 67 era bine daca ai fi putut avea 60 kg, daca mai poti slăbii cîteva kilograme nu ar fi deloc rau, pantofi cu toc porti? Sau preferi adidași, daca porti mereu adidasi transpiră piciorul in ei, si ar fi bine sa schimbi des încaltamintea indiferent ca sunt pantofi eleganti cu toc sau adidasi sau sandale, si după ce te descalti trebuie sa te speli pe picioare si atit pe talpi cit si in pantof sa dai cu sprai de picioare sau pudră. Sanatate.

| alina2k18 a răspuns:

Buna, fugi la medic, endocrinolog de preferat, nu e vorba de igiena precara la tine ci de o problema interna.