| ioana9965 a întrebat:

Mi-am facut de curand analizele si mi-a iesit ca am Eozinofile: 30.6. Iar minimul este de 0.00 si maximul de 4.00. Este ceva grav? Imi puteti explica ce inseamna? Funda kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Cresterea numarului eozinofilelor (eozinofilie) se inregistreaza in numeroase afectiuni:
-In parazitozele intestinale (faci un examen coproparazitologic), in parazitozele sanguine si tisulare (trichineloza), in parazitozele tropicale (eozinofilia tropicala).
In stari alergice:astm bronsic, rinita alergica, urticarie, eczema, dupa vaccinari, alergii alimentare.
In alte boli: anemie, poliartrita reumatoida, boala Hodgkin, eritem multiform, leucemie, pemfigus, periartrita nodoasa, sarcoidoza, sindromul Loeffler, tumori maligne digestive, boli infectioase (scarlatina) etc.
Alergii medicamentoase: dupa penicilina, piramidon, iod, sulfamide etc.
dar in cazul tau cresterea este nesemnificativa. detii cumva vreo pisicuta sau catel?
multa sanatate iti doresc happy

| ioana9965 explică (pentru Bluebutterfly80):

Nu am animale in casa.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru ioana9965):

Atunci stai linistita, este vreo alergie usoara la ceva din mediul inconjurator! nu te panica, nu ai de ce!
multa sanatate iti doresc happy

| ioana9965 explică (pentru Bluebutterfly80):

Multumesc la fel kiss

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai reactii alergice (bube pe piele, crize de astm, cusrul nasului, al ochilor, stranut), atunci se pune problema daca ai paraziti intestinali sau un parazit foarte periculos care da boala numita chist hidatic. Repeta analizele si mergi la un internist (sau pediatru) sa-ti faci si alte investigatii

Abh
| Abh a răspuns:

Da, ai fie o parazitoza intestinala, fie o alergie.

| Deliα a răspuns:

Este normal

| JockerStoica a răspuns:

Www.romedic.ro/eozinofilia

Pe site-ul asta ai tot ce-ti trebuie.
Simtome Diagnostic etc.

Oricum nu mi se pare ceva Grav, chiar nu este ceva Grav stai linistita.