| ioana181 a întrebat:

Mi-am facut analizele si valoarea monocitelor a iesit 0.98 din maximul de 60 si ceva. Maine voi duce analizele la doctorul de familie sa imi spuna cum sunt, dar am cautat pe internet ce inseamna valoarea crescuta a monocitelor si nu am gasit mai nimic. Este cineva care ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LUuuuci a răspuns:

Buna Ioana, din traducerea din dictionar MONOCIT=. leucocită monocelulară de dimensiuni mari, cu o puternică acțiune fagocitară.

Deci e un leucocit, leucocitele sunt globulele albe, cele responsabile de sistemu imunitar, ce impiedica patrunderea in organism a diferitilor virusi, bacterii si de asemenea responsabile de fagocitoza adica consuma organismele straine din corp fiind celule responsabile de digestie intracelulara(pe romaneste au capacitatea de a ingloba anumiti corpi straini si sa-i consume). Nu cred ca ai de ce sa te temi probabil tocmai ai avut vreo raceala sau ai intrat in contact cu vreun anumit corp strain, sau o banala infectie, corpul tau fiind nevoit sa produca o cantitate mai mare de leucocite pentru a te proteja.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai sau ai avut o infectie virala.