| georgianaanonim1 a întrebat:

Mi-am luat o crema pentru pigmenti. Ma dau de 3 zile cu ea. Pielea s-a facut putin aspra si prin unele locuri de decojeste putin de tot, oare isi face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai tu stii ce face mai exact crema aia?
Probabil e o crema exfolianta si exfoliaza pielea uniformizand tenul. Dar trebuie folosita cu atentie si mare grija la soare.
Poate iti va spune SareInOchi ce si cum, ea stie mai bine.

| georgianaanonim1 explică (pentru Furnicuta000):

Ptr pistrui. sa-mi treaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti distruge bariera de aparare a pielii. Ar trebui sa opresti aplicarea ei, daca iti compromiti bariera (ceea ce ai facut ) risti sa te trezesti cu tot felul de probleme pentru ca o bariera compromisa este o poarta deschisa pentru bacterii. Tenul ti-l hidratezi? Care este numele complet al cremei pentru pistrui?

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Crema pentru pete parca de la farmacia alpha, facuta in farmacie...
Mi-a dat o lotiune care sa sterg impuritarile si inca o crema pentru pete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Reteta de cine este data? Ai fost la dermatolog? Nu ai ingredientele produselor trecute pe ambalaj sau pe reteta?

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Nu.
Am fost si sm cerut pentru pete; am zis sa incerc

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

N-ar mai trebui sa folosesti produsele, este evident ca iti distruge pielea si nici nu stii ce contine produsul. Eventual du-te/suna la farmacia de unde le-ai cumparat si cere-le sa iti scrie/zica ingredientele si procentul lor din ambele produse. Analizeaza daca pielea este aspra si se descuameaza doar in zonele unde aplici crema pentru pistrui. Hidrateaza-ti bine tenul. Ti-as recomanda sa iti lasi pistruii in pace.

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Pai ma dau pe toata fata si doar in unele locuri se decojeste asa. Si mi au iesit si cosuri cred ca de la aia de sters inpuritatile
M*

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Ai introdus multe produse noi dintr-o data. Trebuie sa le iei mereu pe rand, si sa le urmaresti timp de o saptamana ca sa vezi cum se comporta tenul tau cu ele. Nu e exclus nici ca protectia solara sa iti cauzeze probleme, daca e si ea noua. Simtit arsuri/mancarimi cand o aplici si mai mult timp dupa aplicare? Ce protectie ai? Renunta la preparatele de la farmacie. Ce tip de ten ai? Daca nu esti alergica la musetel, clateste-ti in fiecare seara tenul cu ceai de musetel (aplica 2-3 straturi de ceai ) si dupa ce se usuca aplica o crema hidratanta. Ceaiul sa fie facut dintr-un plic si 30-50 ml de apa. Are proprietati antibacteriane si antiiritante.
Multe din "problemele" noastre ar disparea daca nu ni le-am mai crea noi singuri. Daca eu de maine m-as trezi ca nu-mi mai plac ochii albastrii si ca as vrea sa ii schimb doar m-as apuca sa imi fac tot felul de probleme si mi-as consuma timpul intr-o directie in care n-as face-o daca m-as impaca cu mine. Pistruii pot sa dispara dupa 30-40 de ani, dar pana atunci incearca sa le vezi si partea buna, urmareste tipe care au si ele, bucura-te de trasatura asta.

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Cand ma dau cu apa aia de impuritari, ma ustura putin dar dupa imi trece rapid.

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Spf50

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Produsele de curatarae, tonerele si orice produs ce nu are ingrediente active cu potenta mare ( acizi, benzoyl peroxide etc. ) n-ar trebui sa creeze niciun discomfort. Se si precizeaza la astfel de substante ca este normal sa simti usturime si mancarimi la primele aplicari.
"Apa" ta are iritanti ce creeaza acest efect, posibil sa contina alcool.