| LoveMusic a întrebat:

Nu mai ştiu ce să fac. Am multe bătături pe talpa de pe un picior (aproape şase bătături) şi uneori mă dor, dar alteori nu am absolut nimic, adică nici măcar nu le simt. Totuşi, vreau să scap odată de ele fiindcă sunt foarte deranjante. Am auzit de operaţie, dar nici nu mă gândesc să o fac, pentru că am auzit cazuri în care nu s-a mai putut umbla câteva luni, deci nu mă risc. Altceva, nu ştiu, ce remedii mai naturiste ştiţi? Eu ştiam de la o vecină că dacă mă dau pe bătături cu sucul din tulpină, frunze, etc. de la Rostopască (am în grădină) trec. Rostopasca aceea galbenă, care seamănă cu gălbenelele şi când se rupe, curge din ea un suc gălbui. Adică aşa: http://www.gapo.ro/poze/098ZVX4WNFVLP2O.jpg

Am auzit că apoi pe picior, sucul/zeama de la rostopască, îşi schimbă culoarea din galben în maro. Totuşi, nu am încercat. Ce mă sfătuiţi să fac? Ce remedii naturiste şi unguente/creme ştiţi şi de unde le pot achiziţiona şi dacă ştiţi doar, cu ce preţ. Vă mulţumesc! :(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pui pe batatura usturoi pisat amestecat cu sare grunjoasa, legi locul si il lasi asa de seara pana dimineata. Repeti procedura cateva zile.

Răspuns utilizator avertizat
| katala a răspuns:

Tinctura de rostopasca - e mai concentrata si mai eficienta. Comprese seara la culcare, le lasi acolo pana dimineata; pret pana in 10 lei la magazinele de produse naturiste. Sanatate!

| BRG a răspuns:

Porţi tocuri înalte?

| BRG a răspuns:

Încearcă un masaj să m-ai calmezi durerea

| Lilik a răspuns:

Eu am folosit o crema din comert, nu stiu cum se numea.Velur parca. s-ar putea sa gresesc. dar a avut efect ca am talpa piciorului ceva mai fina.

| Sked a răspuns:

Rostopască nu poate sa iti faca mai rau ai putea sa incerci e foarte buna avand in vedere ca te scapa de negi

| muresanul a răspuns:

Buna! Exista un renediu pentru bataturile tale, naturist desigurte duci la un apicultor(nu lua dn comert)si ii spui sa iti prepare o tinctura de propolis cat se poate de concentrata si cu aia te ungi dupa ce ai stat cu piciorele in apa calda cu sapun pana ti se increteste pielea, te stergi si te ungi bine, o savezi rezultatele, si o sa ma contactezi pentru multumiri, succes!

| dxandreidx a răspuns:

Bagati piciorul in apa calda si asteapat maxim 10 minute dupa aia dai cu ceva ascutit pe batatura