| D0zzz a întrebat:

Nu mi se pare normal un lucru: desi mananc foarte sanatos (cereale integrale cu lapte dimineata, la scoala salata si iaurt sau cateodata un sandwich cu paine integrala si branza si neaparat un fruct; la pranz supa de legume, fructe si un baton fibrobar, iar seara salata proaspata; sau pui, oua, in functie de ceea ce mananc in ziua respectiva), beau cam 2 l de apa zilnic si fac sport in fiecare zi cel putin 30 minute, si totusi ma confrunt cu constipatie de mai bine de o luna. Adica am scaun tare in fiecare zi si nu prea imi explic de ce. Nu consum nici prajeli, nici produse de patiserie, nici faina alba, pe scurt, nu consum ceea ce nu e indicat. Care ar putea fi cauzele si ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca vei bea zilnic ghimbir tinut la macerat in miere de albine( o lingura de macerat de 3 ori pe zi), iti garantez ca scaunul tau nu va mai fi tare.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
mananca un fruct dimineata pe stomacul gol..in special mar, apoi daca nu se rezolva, e cel mai indicat sa consulti medicul, nu ezita sa nu iti creezi probleme mult mai grave
O zi bunahappy

| KodrutZ a răspuns:

Consuma ce nu e indicat si ia sa vezi ce bine o sa fie! In alta ordine de idei, mai usor cu lactatele si dimineata treci pe fructe. Ia frumos 2-3-4 mere dimineata si sa vezi ce frumoasa e viata dupa aia.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce mananci tu e "foarte sanatos"?

Tu nu consumi :

- carbohidrati ( decat in cereale integrale )
- grasimi sanatoase ( caju, migdale, nuci, etc. )
- surse bune de omega 3 ( gen peste oceanic )

Si sursa alimentelor... laptele si ouale sunt de tara? sau sunt din comert? la fel si fructul, sper ca nu e luat din cora sau carrefour.

Si come on, doar "un fruct"? Minim 3 tipuri de fructe pe zi si 3 tipuri de legume ( la legume poti sa te iei dupa culori, sa mananci in fiecare zi ceva verde, ceva rosu, ceva mov, etc., in functie si de sezon )

| Danysan a răspuns:

Incearca sa consumi mere si sa vezi ce nu ai vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta medicul

| Anonima69999 a răspuns:

Daca faci ce trebuie si inca nu ai rezolvat nimic adreseaza-te medicului el este in masura sa-ti prescrie ce trebuiewinking bafta

| Anniarx a răspuns:

Cred ca indicat ar fi sa consulti un medic nutritionist, dar daca ti se pare o prea mare bataie de cap si un cost inutil, poti merge la farmacie si sa ceri indicatii. Nu mi se pare nimic grav, cerealele ar putea avea efectul asta asupra digestiei. Poti apela la remedii naturiste pentru scaun tare, da o fuga pana la plafar si cineva mult mai in masura va gasi o solutie pentru problema ta.