| anonim_4396 a întrebat:

Bună, nu știți cumva un spital bun de boli infecțioase, bine dotat aproape ca cele de dincolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Platesti asigurare privata si o duci bine la medlife, regina maria sau ce mai este printre ei. Problema e ca te fac astia de la CNAS si nu castigi nimic. Ideal era sa nu platesti CNAS si sa aplici doar pentru sistem de sanatate privat cum e in USA, foarte bun

| Simpatic a răspuns:

Prin "cele de dincolo" s-ar putea interpreta ca ...Viata de Dincolowinking

| romeo78 a răspuns:

Chiar la televizor au menționat orașele București, Timișoara unde sunt astfel de spitale.
Iar, problema e pusă greșit.
Spitalele din România, mai ales cele din marile orașe sunt ca dotare la fel sau aproape ca cele din occident.
Ce nu avem din occident, este personalul medical, de la brancardier la doctor care să fie aproape de oameni, respectuoși.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Bine zici domn Romeo.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru romeo78):

Pe cuvantul tau ca sunt dotata spitalele din RO ca alea din afara. In ce filme regizate de Nicolaescu ai vazut mai precis asta?

| romeo78 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Dacă nu ai umblat prin spitale felicitări! Să nu ajungi!
Altfel, nu ai scoate astfel de inepții!
Iar, dacă citeați cu atenție ce am scris mai sus, eu nu am spus spitale din România, ci m-am referit, doar la spitalele din marile orașe, spitale universitare!
Nu trăiesc pe Marte ca să nu fiu conștient că nu toate spitalele din România au dotări ca în occident

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru romeo78):

Ultima data cand am fost in spital a fost in 2015. Aveam niste prieteni de la Colectiv acolo. Spuneau oamenii sa nu ne facem probleme, sunt dotati, e la fel ca afara, sa nu mai aducem medicamente. Au murit pe capete afara, in spitale dotate care-si faceau cruci ca pot exista asemenea pacienti. Am si cateva fise medicale de afara, nu vrei sa stii ce este in ele. Asa ca scuteste-ma de universitarele si gogosile tale, plus atitudinea asta de superior. Stiu al dracului de bine ce este in spitalele noastre. Alea in care mai nou iau oamenii foc la operatie. Mars cu romanismul de aici...

| romeo78 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Se pare că vă lipsesc cei 7 ani de acasă!
Eu nu cred că am jignit pe cineva cum ați făcut-o dumneavoastră.
Iar, spitalele din România au dotări ca în occident, dar dacă citeați cu atenție ce am scris prima dată, ați fi observat că am menționat, că ceea ce lipsește cu adevărat din spitale este personalul medical dedicat pacienților, nu intereselor personale.
Curățenia, dezinfecția nu o face aparatul medical, nu o face vreun robot de curățenie, o face omul!
Deci, vorbiți civilizat, citiți cu atenție tot ce scrie cineva și apoi răspundeți politicos!
Și, mai citiți din presă, anchetele privind dotările din spitale care sunt nedesfăcute, noi, pentru că nu a existat personal medical calificat care să lucreze cu acele aparate!

| Violleta2022 a răspuns:

Si cam in ce colt din lume, vrei sa fie spitalul ala?