| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, nu știu ce sa mai fac efectiv, am temperatura foarte mare ( 39 sau chiar 40) stau în pat, iau medicamente transpir în ultimul hal dar efectiv după 2-3 ore parca febra e mai puternica, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Pentru febra e bun Nurofen-ul. Compotul de visine ajuta si el.
Mai pune si comprese cu apă rece pe frunte. Daca nu trece intr-o zi doua trebuie sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce medicamente ai luat? Uda un cearsaf cu apa rece, stoarce-l si apoi infasoara-te in el. fa asta de mai multe ori si dupa aia baga-te intr-o patura de lana si sa ai mereu o compresa rece pe care o pui pe frunte, la ceafa, la incheieturi si la gambe. Si dormi, somnul e important.

| esanatos a răspuns:

Consulta un medic specialist.

Eventula citeste online:
tratament homeopat:
http://www.mediculmeu.com/......meopat.php

Abordare cu medicamente:
http://www.esanatos.com/......a23848.php

sper sa ajute

| iRumbaB0 a răspuns:

Bună!
Trebuie să iei medicamente ceva gen Panadol. TRebuie să știi că nu trebuie să fii învelit, astfel îți crește temperatura și o idee ideală ar fi să stai dezvelit orice ar fi, pentru ca febra să scadă încet, încet. Nu trebuie să iei medicamente mereu, doar în caz de te simți amețit sau ai dureri de cap si multe alte de astea.
DE transpirație ar fi ideal să stai într-un loc puțin mai răcoros sau să deschizi geamul, dar nu prea mult pentru a nu răci.

Cam astea ar fi fost sfaturile mele și mi s-a întâmplat și mie exact la fel (bine, nu așa cu febra, dar similar). Sănătate!