| 01092007 a întrebat:

am o intrebare, stiu ca nu e normal sa ai temperatura corpului 35'c dar care este cauza? de dimineata nu ma simt bine,am frisoane,ma doare capul, transpir dar nici vorba de febra ci din contra, temperatura e sub media normala.eu cred ca asunt semnele unei raceli.voi ce parere aveti? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Hipotermia(valoarea temperaturii sub 35 grade Celsius) apare in urma unei expuneri prelungite la frig si imbracaminte necorespunzatoare. Daca persista un timp mai indelungat poate fi semnul unui metabolism lent din cauza oboselii, stresului.Bea lichide calde, imbraca-te corespunzator si daca pierderea de caldura continua te duci la serviciul de urgente.

| Iunona a răspuns:

Pai de cat timp ai simptomele astea? Pot fi mai multe cauze: o banala raceala si se trateaza usor, o circulatie proasta sau daca persista de mai bine de 1 an doi, poti fi subtensiva( adica sa ai tensiunea mai mica decat ar trebui).

| 01092007 explică (pentru Iunona):

Simptomele le am de dimeata, am zis.si eu vorbesc de temperatura corpului nu de tensiune arteriala.are legatura una cu alta?

| Iunona a răspuns (pentru 01092007):

Daca le ai doar dimineata sigur esti racita. Asa stiam ca persoanele subtensive pot avea si temperatura corpului mai scazuta. De ex, bunica mea era subtensiva avea temperatura corpului mereu 35 de grade si putin iar cand avea 37 sau 38 avea deja febra. In fine...nu poti avea circulatia proasta sau sa fi subtensiv doar dimineata. Deci e probabil sa fi racita...