| BassHunter13 a întrebat:

nu stiu daca ii categoria potrivita. dar o nelamurire! Daca temperatura corpului este de 36-37grade C de ce atuncea corpu sufera de cald de ex vara de la 32C in sus!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chillcs a răspuns:

Pentru ca temperatura corpului sa fie de 36-37 de grade, este nevoie de o temperatura in jur de 20 grade C. Deci, in jurul acestei temperaturi corpul are o temperatura constanta normala. Daca temperatura exterioara scade sub 15, atunci si temperatura corpului va scadea si invers la temperatura exterioara de peste 25 de grace C. E ca un fel de balanta.

4 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

E mult mai usor corpului sa se incalzeasca decat sa se raceasca. Racirea se face foarte greu cu ajutorul contractarii vaselor de sange si cu ajutorul transpiratiei. Incalzirea se face rapid cu ajutorul dilatarii vaselor, sange cald ia control asupra corpului si il incinge. Sper ca te-am ajutat.

| alexTT a răspuns:

Pentru ca temperatura corpului este la interior de 36-37 grade, iar vara cand afara sunt peste 30 grade mai ales in soare temperatura din interiorul corpului depaseste 37grade.

| Bogdan_8059 a răspuns:

Text prea scurt

| alexTT a răspuns (pentru Bogdan_8059):

Ce radiator ma?laughing tu raspunzi fara sa citesti intrebarea?