| Spiry_4495 a întrebat:

Numele meu este Carina si am 20 e ani. Fumez de la varsta de 12 ani si abia acum mi-am dat seama ce riscuri exista si am hotarat sa ma las.Nu stiu daca sufar de vreo boala tocmai de aceea vreau sa ma duc sa-mi fac niste radiografii, la cap si la plamani. Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti(daca stiti bineinteles)cam cat m-ar costa? Si daca aveti si cateva sfaturi pentru a ma ajuta sa ma las cat mai repede de fumat...as fi fericita si as tine cont de ele.Va multumesc. O zi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| R3DszZz a răspuns:

Mai întâi de toate trebuie să te duci la medicul de familie să îți dea trimiteri către respectivul departament/cabinet specializat.
Medicul de familie îți va da trimiterile către cineva bun și cu experiență și acolo îți vei face tot ce trebuie, doar trebuie să îi spui medicului tău de familie.
Este foarte bine că ți-ai dat seama de greșeala ta și ai hotărât să te lași de fumat.
Deci nu te costă nimic dacă iei trimiteri de la medicul de familie. Dacă nu vrei să aștepți la coadă sunt tarifele afișate pe uși. La radiografie este până în 40 de lei. Nu este o avere.
Ca să te lași de fumat îți trebuie în primul rând ambiție. Fără ea nu poți face nimic. Când îți vine poftă de o țigaretă ia o bomboană mentolată sau o gumă. Sunt la famacie plasturi pe nume Nicorrete care sunt foarte bune pentru asta. Acestea sunt singurele soluții.

Sper că te-a ajutat răspunsul meu!
Multă baftă!
Numai bine!

4 răspunsuri:
| DrDeath a răspuns:

Pai si eu am fumat si inca mai fumez cand am chef.Imi iau cate i tigareta la 1-2 luni.Am fumat 1 semestru si dupa aceea cand a venit vacanta de vara nu am mai avut cu cine sa fumez si nici nu am mai avut bani sa imi cumpar tigari.Eu asa m-am lasat.Pur si simplu mi s-a facut scarba cand am vazut ca sunt singurul care fumeaza. Sper ca si tu sa ai acelasi noroc ca mine.Succes!
Felicitari ca tiai dat seama.

| cat a răspuns:

Mergi la un medic cel mai bine. El este cel mai in masura sa-ti spuna ce investigatii medicale ar trebui sa faci. Nu cred ca trebuie sa dai bani asa, aiurea, fara sa consulti un specialist. Cat despre lasat cred ca ai nevoie de multaaaaaaaaaaa vointa. Si felicitari pentru hotararea care ai luat-o, sa te lasi de fumat.

| Iony_5207 a răspuns:

Felicitari pentru initiativa! Sper sa o finalizezi cu bine :)
Cat despre sfaturi in legatura de lasatul de tigari, ti-as recomanda plasturii Nicorette, iar atunci cand esti stresata, nervoasa si simte nevoie de a aprinde o tigara, mesteca o guma sau o bomboana metolata.
Multa bafta! :*

P.S.: Un click, va rog: http://SPAM/punctaj.php?user=IonelaIONY&id_user=31060! Multumesc! :*

| Spiry_4495 explică:

Andrei,dupa cum spui tu in anturaj nu ai avut fumatori insa la mine toti fumeaza, atat prietenii cat si familia.Si imi e foarte greu cand ii vad pe toti cu tigarea ma tenteaza sa`mi aprind si pana la urma o fac.Va spun sincer ce m-a facut sa iau decizia asta.Am citit pe net fel si fel de chestii pana am ajuns la boli.Deja cand am vazut acolo ca eeste vorba de tumori si alte minuni.mi s-a ridicat paru.Si chiar nu vreau sa ajung sa ma lupt cu o boala din cauza prostiei care am facut-o cu multi ani in urma.Si mai am o intrebare,daca doamne fereste la un fumator ii gaseste ceva, o boala.din momentul in care renunta la fumat, ea poate avansa sau stagneaza? Va multumesc pentru raspunsuri.