| Sp1r1dushuPrizmat1k a întrebat:

Salut..Am aproape 15 ani si am inceput sa fumez din cauza anturajului. fumez cam 5 tigari pe zi. mie imi este frica de bolile pe care le pot face( doamne fereste ), si de asta incerc sa ma las de fumat. nu trec bine 2-3 zile de lasat tigarile ca imi vad prietenii din anturan ca fumeaza si atunci as vrea si eu sa fumez. si o fac. nu stiu ce sa fac sa ma las de fumat. nu vreau sa nu mai ma vad cu prietenii mei, vreau sa nu mai simt nevoia sa fumez cand ii vad pe altii. aveti idee ce ar trebui sa fac? sau daca nu.: aveti idee cat de rau e influentat organismul meu daca fumez de la varsta aceasta? mama fumeaza de la 15 ani si ea nu are nici o problema la plamani... deci... aveti vreo idee despre ce ar trebui sa fac sa nu mai simt nevoia sa fumez cand vad pe altcineva? ar trebui sa imi fac alt obicei care sa il inlocuiasca pe cel de fumat?

o sa incerc tot ce imi spuneti aici( daca imi spuneti ) si o sa dau funda la raspunsul care m a ajutat sa ma las de fumat. Merci frumos ca ati citit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul tine de bunavoita daca vrei sa te lasi de fumat. Lasa tentatia deoparte si atunci cand vezi spune NU. Cand vrea sa iti ofere, spune NU. Si eu am fumat, iar m-am lasat, i-ar m-am apucat si tot asa pana am uitat de tigari. Acum persoana de langa mine poate sa scoata fum precum locomotiva antica pentru ca nu imi pasa. Cand ma intreaba daca doresc o tigara spun NU, chiar daca mi-ar placea sa fumez o tigara. Daca accepti o tigara de la amic dupa o pauza de 2-3 luni sau ani in care nu ai pus gura pe tigara, crede-ma ca a doua zi o iei de la inceput pentru ca te regasesti la magazinul din colt cumparand tigari. Si apoi chinuie-te sa te lasi din nou de fumat.

Poti sa iti scoti din cap toata prostia asta cu tigarile. Nu exista nu pot sa ma las de fumat. Nu vrei sa te lasi de fumat si pace. Unii s-au obisnuit cu tigara intre degete. Dar facand asta nu numai ca te expui la boli precum cancerul la plamani sau limba, dar iti strici dantura si dupa cate am inteles iti afecteaza pana si tenul. Pe langa asta ajungi sa respiri precum gorila sau... COIF NEGRU DIN RAZBOIUL STELELELOR. A, daaaa... Iar atunci cand te saruti cu persoana iubita care este NEFUMATOARE, risti sa iti reproseze ca buzele tale au gust de... scrumiera.

Iar atunci cand inviti persoana iubita acasa la tine, nu cred ca ti-ar placea sa iti aduca reprosuri ca toata casa miroase a inchis sau a carciuma. Tu fumator inrait defilezi cu tigara prin casa si nu numai cu iti afumi plamanii si hainele. Afumi pana si peretii. Crezi ca tinand 2 ore geamul deschis s-a dus mirosul? Iti zic eu ca nu si mirosul se duce numai daca aplici cateva straturi de lavabil. Nu vrei sa stii cum stramba din nas un nefumator atunci cand paseste in casa unui fumator.

Si este adevarat ca fiecare om are organismul diferit. Deci nu te baza pe asta. Ai grija de sanatatea ta pentru ca este mai buna decat toate.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare are un organism diferit, mos ioan a fumat carpati toata viata a murit la 90 de ani, domnul cristi are cancer de plamani la 30 de ani ca a fumat de 5 ani, orice organism e diferit de asta se numeste selectie naturala, cei mai bine adapti merg inainte, eu recomand sa lasi fumatul ca nu ajuta la nimic plus ca esti mic si dai si banii aiurea, ce naiba faci cu viata ta? vrei sa fi cu cancer la 20 de ani sa plangi atunci, renunta la ele si lasa anturajul asta prost ok, cauta persoane cu creier, rationale

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cine comanda la tine in corp.
Daca reusesti sa te abtii 3 zile pierde putere egoul fumator. Daca nu te va domina toata viata si vei deveni o carpa in fata lui.
Tu alegi.

| DeNyXy a răspuns:

Poate ca mama ta are un organizm diferit de al tau, incearca sa eviti pentru un moment prietenii care fumeaza.Incearca sa mergi la un psiholog, pote te o sa te ajute.Incearca sa vorbesti cu parintii tai, si ei te pot ajuta foarte mult, mai ales daca si ei fumau de la 15 ani.SI eu am fumat si m-am lasat, am cerut ajutorul parintilor si m-au ajutat.
Bafta!