| IzzyNailart a întrebat:

o intrebare la care sper sa primesc un raspuns.in cazul persoanelor care au avut curiozitatea sa isi simta interiorul vaginului din n. motive as dori sa stiu daca au simtit vreodata un fel de nu stiu daca ma exprim corect galma/umflatura. de asemenea se simte exact pe mijlocul umflaturii ca un orificiu iar de curand mi-au aparut niste galme mai mici langa acel orificiu.
nu vreau sa mi se spuna ce problema medicala am si doar daca este normal sa existe aceasta galma in interior deoarece nu am mai auzit pe nimeni sa discute despre acest lucru. multumescsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer din ce descrii cred ca ti-ai atins colul uterin. Dar acele galme mici de care zici, ma bag in ceata. Acum depinde cat de adanc ti-ai introdus degetul, daca chiar ti-ai atins colul si nu altceva... Colul uterin isi schimba forma in timpul ciclului menstrual si in timpul zilei. Seara este mai sus, mai tare si mai inchis, iar dupa amiaza mai jos, mai moale si ma deschis. Colul uterin este ca o palnie, si teava de la palnie e portiunea care se afla in vagin si ti-o poti atinge. Incearca sa compari asta cu ce-ai simtit atunci, poate era colul uterin. happy Bafta!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii absolut sigura ca nu palpezi altceva prin peretele vaginal: simfiza pubiana, rectul, un fecalom din rect, etc. Ceea ce descrii tu este o tumora (sau macar o formatiune pseudo-tumorala). Repet, daca exista si nu palpezi vreo structura normala aflata in pelvis. Cel mai bine este sa te vada un ginecolog, nimeni nu te poate diagnostica pe net.

| bobby_7474 a răspuns:

Draga yzzi scuza-ma ca nu-ti dau un raspuns,pentru ca ai primit deja un raspuns profesional de la brigaela, insa vreau pe aceasta cale sa-l intreb pe "prietenul" 595, care a dat un raspuns pe masura capacitatilor lui intelectuale (scuze 595, dar asa dai dovada,prin raspunsul asta) cite miini ar trebui sa le finisezi ca sa te poti satisface daca nu ar fi femeia? sau ce animal,capra,oaie...ti-ar satisface placerile? (scuzati.mi vulgaritatea,insa nu cunosc scrupule cu acest gen de oameni. yzzi e disperata, se gindeste la ceva grav iar d-ul 595, vine cu argumente, f f "pretioase", te rog da dovada de seriozitate sau inscriete la cuvint in alta parte

| Zazu a răspuns:

Daca este pe peretele de sus,la o distanta de un deget de intrarea in vagin, de marimea buricului unui deget, daca se simte usor devinelat si dur este punctul G.Peretii vaginali sunt rugosi,umezi, elastici si nimeni nu iti poate spune ce se intampla. Este doar o supozitie, mergi la medic.

| cossmy a răspuns:

Punctu G?

| ArinaMK a răspuns:

@un fecalom din rect rolling on the floor rolling on the floor

| blonda_6663 a răspuns:

Ei bine, eu am bagat mana "acolo" cand mi-am introdus un tampon. ciudata senzatie, ma astetam sa fie ceva neted, fara atatea "denivelari". cam neplacut. nu pot sa iti spun mai mult, sper sa te mai linistesc un pic (daca esti ingrijorata cumva).