| Catalina1992catalina a întrebat:

O să vă spun mai întâi o istorie. Mă aflu în țară străină la munca. Am muncit la o femeie in vârsta, bolnava. O îngrijeam. Ea trăia cu fiică-sa. Nu putea merge aproape deloc. Fiica sa aproape că n-am impus să o las să facă câțiva pași singura, că sa reînceapă a merge. I-am explicat că îmi e frica, dar nu a acționat asupra ei. Într-o bună zi, după primul pas făcut a căzut jos bătrâna. Și-a fracturat ambele picioare. Fractura deschisă, îi ieșiseră oasele in afara și era mult sânge. La început eram in stare de șoc, dar după asta am reușit să chem ambulanta. Eram singura cu ea. Fiica sa lipsea de acasă. La spital medicii au spus că nu o sa trăiască mult cu așa fracturi la vârsta ei. Așa și a fost. Peste 3 săptămâni a decedat. Mă simțeam foarte rău psihologic. Mă consideram responsabila de moartea ei. Când credeam că am depășit deja aceasta chestie, mi-am căutat alt post de munca. De mâine dimineață trebuie sa merg să înlocuiesc o altă îngrijitoare pe o luna la o femeie la fel bolnava, care este la pat. Pina acum credeam că este în regulă. Dar acum că au rămas câteva ore pana sa merg sa incep munca, mă apucă o frica enorma. Mă ia cu frigul. Nu pot da înapoi. Mâine dimineața femeia ce o îngrijește zboară în țară ei. E obligatoriu sa merg acolo sa stau o lună. Dar numai îmi imaginez eu singura cu femeia bolnava in casă și mă apucă criza de panica. Îmi amurtesc membrele. Am o mie de frici in capul meu. Am nevoie urgent de sfatul vostru. Va implor. Cred că o să înnebunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Cătălina! Dar nu ai putea sa cauti alt loc de muncă? Ca ingrijirea oamenilor in vârstă si bolnavi este un chin, tu ar trebui sa gasesti un job ca asistentă la un spital daca te pasioneaza munca in sanatate, sau altceva unde esti in ce țară? Si cît de bine cunosti limba țării in care esti? Sănatate multă si o zi frumoasă. Capul te mai doare? Mai ai migrene? Dintii, ai rezolvat cu măseaua cariată?

| RAY a răspuns:

Eu unu as lua o pauza si as merge la o consiliere psihologica, pentru ca ai niste traume emotionale si e normal sa ai, te inteleg

| Freya1 a răspuns:

Suferi de atacuri de panica.
Acea intamplare te-a marcat deoarece nu vezi in fiecare zi oameni ce isi rup picioarele sau mor langa tine.Ai suferit o trauma atunci si asta iti provoaca atacuri de panica.
Ai nevoie de un psiholog neparat si probabil sa iti schimbi meseria.

| Lostlyric a răspuns:

Of, Catalina...Aceasta meserie pe care o ai necesita foarte multa putere si tarie emotionala. Banuiesc ca iti este destul de greu sa renunti pentru ca ai nevoie de bani. Din ce am mai citit prin profilul tau, mai ai si migrene de ceva ani de zile. Nu cred ca ai nimic fizic, dar toate problemele astea pornesc dintr-un stres emotional imens si probabil ai ajuns intr-un punct de burn-out (adica, munca ta te-a vlaguit de energie si pofta de viata, iar stresul in momentul asta iti depaseste resursele fizice). Si eu ti-as sugera sa dai cat mai curand pe la un cabinet de psihoterapie, poate maine, poate poimaine, dar nu mai amana; sanatatea ta este cea mai importanta si, pentru a mai avea puterea sa faci bani si a nu-i pierde toti la doctori, incearca sa te calmezi - nu e nimic atat de rau cum pare, esti doar slabita fizic si psihic si lucrul asta se poate rezolva in timp. As putea sa merg mai departe si sa-ti propun sa te axezi pe alte domenii. Nu stiu, poate ceva la curatenie sau orice altceva.
Ca sa-ti revii pana maine, incearca sa dormi, daca nu poti, gandeste-te ca tu nu trebuie sa iti asumi o vina pe care nu o ai, tu chiar ai avut grija de femeia aceea. Gandeste-te ca sunt multi in locul tau care nu dau doi bani pe batranii de-i ingrijesc si, pentru cativa euro pe zi, nici nu au empatia ta. Si gandeste mai departe: batranii aceia au nevoie de oameni ca tine. Deocamdata, nu te gandi la ce se va intampla maine, ia fiecare minut asa cum vine si incearca sa mai rezisti un pic. Maine, daca nu poti ajunge la un medic, incearca sa iei niste suplimente de magneziu si multa vitamina C. Te vor linisti in timp si iti vor limpezi mintea.
Daca crezi ca nu mai faci fata, intoarce-te in tara. Este ok. Vei supravietui si aici si macar vei fi aproape de cei dragi.
Esti si foarte tanara si nu poti cara o lume intreaga pe umerii tai. Trebuie sa inveti sa ceri ajutor cand ai nevoie.

| Catalina1992catalina explică (pentru Lostlyric):

Îți mulțumesc foarte mult pentru răspunsul tău. Cred că mă va ajuta foarte mult. Cum ai bănuit, nu am dormit aproape deloc. Voi vedea cum va trece prima zi de munca. Îți mulțumesc din suflet