| AryennSm a întrebat:

Ocazional (asta insemnand cam o data la doua-trei saptamani) imi face mama suc de fructe la storcator. In el punem obligatoriu portocale,mere,morcovi,o felie de lamaie,putina sfecla rosie si daca se mai intampla sa mai avem prin casa ori ananas, pere, mango... E sanatos daca beau 50 ml din acest suc? Mentionez ca nu adaugam zahar.cam cate calorii credeti ca au 50 ml din acest suc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Pentru 100 g, intre 50 si 70 kcal in functie de fruct.
Daca 50 ml au cam 50 grame, inseamna ca odata la 2-3 saptamini te "indopi" cu circa 35 de kcal. Repartizat pe toata perioada ar reveni acolo cam 1.5 kcal pe zi.

La 15 ani/50 kg ai nevoie de aproximativ 1500 kcal zilnic.

Deci paharelul acela cu suc pe care ti-l permiti e cam 1 la mie din necesarul tau zilnic de energie. Wow!
Fructele si legumele mentionate de tine nu sint pe nicio lista de alimente daunatoare. Chiar daca era acolo si un pic de zahar, la 1 ml de bautura pe zi inseamna nimic.
Asa ca poti sa continui linistit, mamica stie ce face :-)

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Aaxell a răspuns:

Wow cred ca e super bun! E super sanatos. Nu conteaza cate calorii are,conteaza ca te mentine in forma. Continua sa bei,pe parcurs ai sa observi si alte aspecte : regenerarea mai rapida, imbunatatirea aspectului fetei, pielii, parului si stoparea caderi lui, etc.

| Anonima6 a răspuns:

E foarte sanatos, oricat ai bea! Eu, sincera, nu cred c-are calorii!