| MyNameIsKLAUS a întrebat:

patesc ceva daca beau un energizant "farel energy" la 12 ani? Tin sa precizez ca am baut unu acum 1 luna cred dar de atunci cred ca nu am mai baut de un an big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lolita147 a răspuns:

Daca bei un energizant din cand in cand, nu are nimic. Dar sa nu-ti faci din asta un obicei zilnic, deoarece iti va afecta grav sanatatea. Am un coleg care bea energizante zilnic: are deseori stare de voma, e foarte agitat si e oarecum obsedat de energizante. Vezi sa n-ajungi si tu asa.
Dar daca vrei sa bei unul din cand in cand, chiar nu are nimic.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa bei. Esti prea mica sa bei Farel Energy. Are echivalentul cofeinei din 12 cesti de cafea. Poti sa bei dar vei avea probleme de sanatate in viitorul apropiat. Esti inca in crestere deci nu recomanda consumul de cofeina si taurina la aceasta varsta.

| Clubăreală a răspuns:

Ai baut acum o luna si n-ai mai baut de un an?! Ok, deci, varsta nu conteaza, pur si simplu energizantele nu sunt bune, cum a zis si colegul Quadrillion, contin mult zahar, iar acea cantitate nu te ajuta. Incearca sa-ti faci un suc natural la blender din portocale sau ce mai gasesti tu!

| Quadrillion a răspuns:

Normal ca te va afecta mai ales la varsta ta.Si eu obisnuiam sa beau pana mi-a afectat sistemul nervos si am ajuns la doctor.Are un continut foarte mare de zahar care da falsa senzatie de energizare si mai e si taurina care afecteaza organismul.Desi nici sucurile acidulate nu sunt recomandate, mai bine iti iei un suc decat energizante.